22.3.2023 | Svátek má Leona


POLITIKA: Kolik (by) nás stál senátor Tesařík

2.10.2010

Na senátora kandiduje v obvodu Olomouc zdejší hejtman a donedávna poslanec Martin Tesařík (ČSSD). Muž, který zastával funkce primátora, krajského zastupitele a člena několika krajem zřizovaných organizací, přitom ještě donedávna deklaroval, že souběh dvou veřejných funkcí je pro něj nepřijatelný. Přesto se rozhodl na senátora kandidovat a dále zatěžovat krajský rozpočet.

Specialitou hejtmana Tesaříka je totiž neobvykle vysoký počet náměstků, který je dvakrát vyšší než u jeho krajských kolegů. Je přitom více než důvodné se domnívat, že Tesařík tím eliminoval svoje časové zaneprázdnění v celostátní funkci, na kterou se dnes opět chystá… Svých sedm statečných si však hejtman stále vydržuje, přestože již více než rok není poslancem. Pokud by byl zvolen senátorem, jejich počet by asi ospravedlnil, možná však spíše i navýšil. Jinak by totiž dal najevo, že v době, kdy vládl pouze kraji (a kdy měl stále svých „sedm statečných“), svoji funkci nezvládal. Jak pak chce ale spolu s ní důstojně reprezentovat svůj obvod v Senátu?

Bez ohledu na to, že v případě zvolení by „senátor“ Tesařík, coby zástupce všeho lidu, porušoval svůj slib „krajského zastupitele“ coby zástupce kraje, dal hejtman zabrat krajskému rozpočtu v minulosti již několikrát. Od doby, kdy v nejvyšší krajské funkci sedí, podezřele rychle narostly dotace a další výhody firmě TW Tesco jeho bratra Josefa. Dobrým příkladem budiž budova Regionálního centra Olomoucka (ROC) v olomouckém přednádraží, postavená právě zmíněnou firmou, které kraj platí nejen nájem, ale i speciální žaluzie či klimatizaci. Ba co víc, kraj je v ROC i proto, že Martin Tesařík ještě coby primátor Olomouce tak dlouho blokoval prodej areálu bývalých kasáren, o kterou měl zájem kraj coby svoje nové sídlo, až jej prodal opět svému bratrovi. Olomoucký kraj tak platí kvůli rozmařilosti hejtmana desítky tisíc měsíčně za nájem, přestože mohl bydlet zadarmo a ve svém…

Politika hejtmana Tesaříka se tedy zřejmě řídí zásadou, všude dobře, doma nejlíp. Alespoň co se veřejných peněz týče. Jako třeba v případě Moravské vysoké školy, většinově vlastněné znovu jeho bratrem Josefem, které po vstupu Martina Tesaříka na hejtmanství dotace narostly z 2,5 na 5 milionů korun ročně.

Martin Tesařík evidentně umí veřejné peníze roztočit. Jeho specializací je ostatně financování z evropských fondů, proto se není čemu divit. Proč by ale měl stejně zatopit celostátnímu rozpočtu coby senátor, to už tak zřejmé není.

Autor je výkonným redaktorem CEVRO Revue