9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


POLITIKA: Když přijde svatý Bartoloměj

28.8.2006

Jako příležitostný komentátor politického dění jsem v posledních dvou srpnových dnech (24. a 25.) prožil spolu se všemi lidmi Česka něco, co mi alespoň trošku přiblížilo listopad 1989. Tehdy se po letech komunistické diktatury vyvalila spontánní vlna odporu k totalitnímu režimu a události nabraly spád. Prakticky pořád se něco dělo. Spolu s rezignující komunistickou mocí se náhle probudili k životu doslova miliony lidských bytostí, do té doby zakřiknuté a zastrašené. Na náměstích, v divadlech, ve fabrikách, všude jsme ve velké většině vystavili nenáviděnému Jakešovi a komunistické straně stopku.

Oznámení Miroslava Kalouska, že se rozhodl vstoupit do jednání o programu případné menšinové vlády s podporou komunistů, na mne zapůsobilo jako blesk z čistého nebe. Přiznám se, že jsem byl na chvíli velmi malomyslný, co se schopnosti odporu vůči Kalouskovi uvnitř jeho vlastní strany týče. Najednou se mi zdálo, že se vracíme kamsi k oněm listopadovým dnům 1989 nebo snad i před ně. Uvědomil jsem si současně, jak málo dělí společnost od vývoje, kterému jakoby nelze zabránit. Vše se děje v rámci parlamentní demokracie a vznik první polistopadové vlády, která by se programově, nejen jakoby „náhodně“ v parlamentu, opírala o komunistickou podporu, se zdál být nezvratitelný.

Proto mohu pouze s radostí konstatovat, že strana lidová našla tolik odvahy a síly, aby se tomuto vývoji postavila. Odpor, který se v lidové straně zvedl, překvapil svou razancí nejen mne, ale především bývalého předsedu lidovců Kalouska. Ten se proto rozhodl rezignovat na svou funkci. Přečetl ještě prohlášení, že lidovci v žádném případě nevstoupí do vlády podporované komunisty.

Skončily tak dva dny, které zahýbaly tímto státem. V době večerních zpráv jsem byl na zahradě a o posledním vývoji jsem nic nevěděl. Náhle jsem uslyšel lidské hlasy, jak z dálky křičí, že Kalousek padl a Paroubek má utrum. Paroubek, onen koncentrát veškerých lidských nectností, počínaje pýchou, která předchází pád, a konče lstivostí, která se nezastaví před ničím, jen aby se udržel u moci, tak dostal první pořádný povolební direkt. Doufejme, že tato politická povolební peripetie otevře oči všem v našem státě. Paroubka už bylo opravdu dost.Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.