27.1.2023 | Svátek má Ingrid


POLITIKA: Kdo opravdu směruje Česko na Východ?

1.11.2016

Týdenní protesty proti prezidentu Zemanovi se nesly v duchu hesla „patříme na Západ, ne na Východ“. Pořadatelé demonstrací a „neklidu“ proti prezidentovi zapomněli (a je otázka, kteří záměrně a kteří z hlouposti), že prezident není primárně ten, který směřuje naši zemi „na Východ“. Ať je Miloš Zeman jakýkoli, nikdy nezpochybnil naše členství v NATO a skutečnost, že mu spadly růžové brýle při posuzování současných politik Evropské unie, je potřeba chválit a ne odsuzovat.

Položme si však otázku, proč je naopak vrcholný představitel státu, který zřetelně posunuje českou politiku na Východ, mimo hledáček občanských protestů a kritiky médií? Každý, kdo ví, jak funguje Ukrajina, se toho musí obávat: Ukrajinu a ukrajinskou politiku ovládají oligarchové, kteří vlastní ekonomiku, média i politické strany a hnutí. Každý politolog vám potvrdí, že na Ukrajině lidé ve volbách rozhodují pouze o tom, kolik bude mít který oligarcha v parlamentu poslanců. Ukrajinské politické strany a hnutí tak nemají klasické politické pravolevé rozdělení, ale soustřeďují se kolem popularity svých představitelů. Nepřipomíná vám to někoho a nějaké hnutí v české politice? Kdo tedy fakticky směruje českou politiku na Východ? Tak jako na Ukrajině, také tento český oligarcha si platí některé umělce a sponzoruje nevládní protikorupční organizace, jejichž představitele občas obdaruje dobře placenými funkcemi. A má klid na práci.

Podotýkám, že kvůli vládě oligarchů je Ukrajina nejzkorumpovanější stát v Evropě a ochrana byznysu je tam několikanásobně horší než v Rusku. Oligarchové na Ukrajině přímo nekradou, ale mění zákony tak, aby státní zakázky a dotace tekly jejich firmám a na jejich účty.

Je signifikantní, že se masivní „společenská kritika“ snesla na televizi Prima, když zapochybovala o odvysílání protizemanovského Krause. Ale že z tohoto Krausova pořadu byla zcenzurována slova Báry Štěpánové o ministrovi financí, to kritiky nepobouřilo.

Proč občanská společnost nebouřila a nevyhlašovala týdny neklidu, když Václav Havel opakovaně 28. října nevyznamenával bratry Mašíny, kteří by si vyznamenání zasloužili minimálně stejně jako pan Brady? Protože, bohužel, generální pardon, který Václav Havel udělil komunistické straně a jejím členům, nejen nikdy neumožnil vyznamenat bratry Mašíny, ale umožnil, aby se dnes druhým mužem ve vládě stal předlistopadový člen KSČ s důvodným podezřením na vazby s StB.

A tak zatímco středoví politici a rektoři vyvolávají protesty proti prezidentovi, ministr financí si mne ruce a chystá se v současném politickém chaosu na premiérskou funkci. Zástupy placených žurnalistů a poblázněných aktivistů mu zdatně tlačí káru směrem na Ukrajinu s transparenty „Miloše do koše“.

Autor je senátor za ODS