21.5.2022 | Svátek má Monika


POLITIKA: Kdo nám zdražil elektřinu

4.10.2010

Seznam politiků, kteří řekli ANO dotacím pro „obnovitelné“ zdroje

Dnes mám pro vás úplný seznam poslanců a senátorů, kterým můžeme poděkovat za dotační podporu obnovitelných zdrojů elektrické energie. Vláda chce teď totiž ještě zdanit uhlí a plyn, aby prý skokové zdražení elektřiny příští rok kompenzovala. Komu?

Jsem sice hluboce přesvědčen, že s českými socialisty u vlády by tu bylo podstatně hůře, nijak to ale nesnižuje fakt, že současná vláda jen hasí jednotlivá ložiska požárů, místo toho, aby zastavila přívod benzínu. Nejnovějším počinem Vlády České republiky je snaha o nápravu „chyb“ z minulosti při přijímání Zákona č. 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Vláda České republiky chce prý lidem zmírnit výrazné a skokové zdražení elektřiny, které je příští rok čeká kvůli zavedeným dotacím obnovitelných zdrojů. Jak? Budou si muset připlatit za uhlí a plyn, které nově zdaní! Myslím, že to žádné chyby ve skutečnosti nebyly. Stejně jako v případě LTO nebo Babišových příměsí do biopaliv šlo podle mě i v případě dotací do obnovitelných zdrojů o úmysl, na kterém měli původně vydělat jen někteří z vyvolených. Jenže ono se jim to prostě vymklo a stalo neovladatelným.

Ano, vláda je v těžké pozici. Jenže ji do ní dostali také lidé, kteří v ní dnes sedí, případně po volbách obsadili posty na ministerstvech, nebo jako poradci těch politiků, kteří se do sněmovny dostali. Navíc je v tomto pokrytecká a zneužívá vůči lidem své postavení a moc. V případě omezení výhod stavebního spoření (o kterém já tvrdím, že nemělo nikdy vzniknout) totiž sáhla ke zdanění státních příspěvků 50% procenty, zatímco v případě stejného problému, ale v oboru podpory obnovitelných zdrojů, k takovému kroku nesáhla. Řeknu vám proč. Vláda se prostě jednotlivých občanů nebojí.Nebojí se, že se jednotlivci budou prát o svá práva ze smluv, které v dobré víře podepsali. Jsou to malí hráči proti vládě. Bojí se však o svá křesla v případě, že by ke stejnému kroku přistoupila v zeleném byznysu. Investoři by si takové zdanění nenechali líbit a stoprocentně by proti České republice rozjeli arbitráže, ve kterých nám hrozí jen o málo méně nákladů, než v případě pokračovaní dotací během následujících dvaceti let. V obou případech se jedná o stovky miliard.

Zákon předložila jako první Špidlova vláda. Usilovně jej obhajovali jménem vlády ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Za schválený zákon jsou za poslaneckou sněmovnu odpovědni mimo jiné, také Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová, Pavel Severa, Cyril Svoboda, Vojtěch Filip, Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek nebo Stanislav Křeček. V Senátu pro zákon hlasoval např. Karel Schwarzenberg, Tomáš Julínek, Petr Pithart nebo Alena Gajdůšková. Alespoň Petru Nečasovi budiž přiznáno, že hlasoval proti přijetí zákona. Celý seznam jak kdo hlasoval nabízím níže. Nejprve poslanecká sněmovna, potom senát:

hlasovani_dotace_obn_zdroje1

hlasovani_dotace_obn_zdroje2

hlasovani_dotace_obn_zdroje3

hlasovani_dotace_obn_zdroje-senat1

hlasovani_dotace_obn_zdroje-senat2

Kvůli politiky způsobenému navýšení cen elektrické energie, jako důsledek téměř bezbřehé státní podpory všech slunečníků a větrníků, mají nyní ti samí přirozenou obavu o svou budoucnost u voličů a hledají, jak z toho ven. Čerstvý odhad Energetického regulačního úřadu je takový, že bez kompenzací by cena proudu stoupla pro domácnosti zhruba o dvanáct procent a pro podniky zhruba o osmnáct procent, což úřad považuje za „neúnosné až likvidační“. Proto chce nyní vláda, vědoma si faktu, že zastavit to prostě nejde, protože arbitráže by znamenaly její politickou smrt, reagovat zvýšením energetické daně z pevných paliv či z plynu. Čtěte zdůvodnění náměstka ministra financí Ladislava Minčiče:

„Zvýšily by se tím sice ceny těchto komodit pro domácnosti a podnikatele, získaný daňový výnos by se ale použil na dotace distribučním firmám, které mají povinnost vykupovat elektřinu od investorů za zvýhodněnou cenu. Podporu obnovitelných zdrojů by tak nepokrývali v plné výši spotřebitelé.“

Pan náměstek Minčič byl nominován ke Kalouskovi za ODS. Svou kariéru zahájil už v roce 1988 na Federálním ministerstvu financí, pokračoval jako vedoucí samostatného oddělení daňových příjmů, aby před opětovným návratem k nám působil jako ředitel pro strategické plánování a analýzy Mezinárodní investiční banky v Moskvě. Ve své argumentaci zcela opomíjí skutečnost, že nové zdanění uhlí a plynu bez jakýchkoli pochyb zvýší cenu služeb a výrobků, neboť se samozřejmě promítne do jejich ceny. Jak říkám, chce to politiky z vizí, nové skutečné státníky, odhodlané bojovat za Českou republiku a její občany. Dokud k této zásadní změně nedojde, budeme dál za svoji blbost platit. Zatím se nám o nezvyšování daní, které nám slibovali před volbami, může jen zdát.

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora