21.1.2020 | Svátek má Běla


POLITIKA: Kavčí hory a mafián Langer

11.4.2007

Tak jsme se o velikonočních svátcích, v době největšího informačního útlumu, dozvěděli z Událostí na České televizi, jaký je ministr vnitra padouch. Mnozí naši občané se jistě diví, že Ivan Langer vystupuje prostovlasý a v rozhalence, protože mafián jako on by se měl na veřejnosti objevovat pouze v tmavém obleku, s kloboukem, černými brýlemi na očích a automatickou pistolí v podpaždí.

Česká televize nám totiž v neděli večer ústy reportérky Zuzany Tvarůžkové začala tvrdit, že za odposlechy svého mobilu a telefonů dalších přinejmenším šestnácti lidí včetně školou povinných dětí může pan ministr sám, protože neustále měnil přístroje. Podle reportáže nedělal Ivan Langer nic jiného, než že jezdil od města k městu a od dědiny k dědině, jen aby si mohl od někoho půjčit mobilní telefon (aby Inspekce MV neměla jednoduchou práci, občas navíc vyměnil SIM kartu) a neustále volal šéfovi protikorupčního útvaru Kubicemu.

Jak k tomu došlo? V době, kdy tehdejší předseda vlády Paroubek řídil ministra vnitra Bublana a ten zase řídil Inspekci MV, začala inspekce odposlouchávat postupně až 46 telefonů, mezi nimi i sedmnáct čísel uvedených v žádosti o povolení pod Langrovým jménem. Pikantní na tom mimo jiné je i to, že žádost byla podložena svědectvím šéfa inspekce Miroslava Borníka a předlistopadového bachaře, sociálně demokratického poslance Petra Ibla.

Počet odposlouchávaných telefonů postupně narostl na výše uvedených 46 přístrojů, což evidentně nijak nevadilo státnímu zástupci Michalu Zachystalovi ani dvěma soudcům (Kateřině Ctiborové a Janu Novotnému), kteří příkazy k odposlechům vydali. Přestože si státní zastupitelství vyhradilo k těmto odposlechům právo na informování, dnes na dotazy novinářů neodpovídá a jeho mlčenlivost tak brání tomu, aby do problému vnesl světlo třeba pracovník Inspekce MV. O záležitosti natočila reportáž alespoň Česká televize, která čerpala i z písemných dokladů. Jak se ale tyto dokumenty do rukou pracovníků ČT dostaly? Stejnou cestou, jakou se podrobné informace o odposleších dostaly do rukou vedení ČSSD, které o nich prostřednictvím České televize neprodleně informovalo veřejnost na tiskové konferenci? Z vyšetřovacího spisu, do něhož má jako strana žalující právo nahlížet expremiér Paroubek? Nebo tyto údaje zprostředkoval České televizi některý z vedoucích pracovníků Inspekce, mezitím ministrem Langrem z tohoto důležitého orgánu v rámci očisty vyhozený?

Nevíme. Víme ale, jak s těmito informacemi Česká televize pracuje, když nám podsouvá myšlenku, že její reportáž je natočena na základě probíhajícího vyšetřování Inspekce MV, neboť používá výrazy jako "Inspekce tvrdí" či "ve zprávě Inspekce se uvádí" - používá tedy přítomný čas, zatímco předmětná zpráva je z loňského roku a k přešetření si ji znovu vyžádala nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

V neděli nám každopádně ČT vnucovala názor, jaký je ministr Langer mafián, jen škoda, že reportérka Tvarůžková nenahlédla do jeho vozu - jistě by pod čalouněním sedadel nalezla prohlubně, o jakých kdysi vyprávěl Jan Werich, totiž vytvarované pro uložení samopalů. Vůbec celý postup České televize je pozoruhodný: Ivana Langra začala inspekce odposlouchávat na základě podezření, že stojí za únikem Kubiceho zprávy. Nezbývá než opakovat, že zpráva se objevila na internetových stránkách Radiožurnálu ještě v době, kdy zasedala poslanecká komise, během níž údajně Langer nechal zprávu na stole otevřenou, aby si ji novináři mohli za přítomnosti několika desítek svědků ofotit. (Radiožurnál bez udání důvodu fotokopie zprávy ze svého webu již odstranil, k nahlédnutí jsou kupříkladu zde.)

Nezbývá než se ptát, komu ono údajně nezávislé "veřejnoprávní" médium z Kavčích hor slouží. Připomeneme-li, že Českou televizi řídí trio bývalých členů KSČ Janeček - Švehla - Lambert a na jejich práci má dohlížet orgán, jehož členové jsou z velké části jmenováni koalicí ČSSD-KSČM, a jestliže vedení televize v současnosti dělá vše pro to, aby se na svých místech udrželo, přičemž to ospravedlňuje novým Zákoníkem práce, čirou shodou okolností protlačeným Sněmovnou toutéž socialisticko-komunistickou koalicí, nelze na Českou televizi pohlížet jako na nezávislé médium. Naopak se vnucuje domněnka, že televize dělá nenápadné kroky pro návrat sociální demokracie a jejích rudých soudruhů do vedení státu.

Dokladem toho můžou být třeba pondělní Události. Den po odvysílání manipulativní reportáže o odposleších Ivana Langra totiž celou záležitost dementovala mluvčí MV s tím, že kauza odposlechů je již dávno uzavřená, a ministr Langer potvrdil, že s plukovníkem Kubicem netelefonoval. Vedení České televize tato vyjádření považovala zřejmě za tak bezvýznamná, že o nich v hlavní zpravodajské relaci diváky neinformovalo. Proč taky? Jen ať lidem v paměti pěkně uvízne obraz Ivana Langra coby zlosyna neustále měnícího telefonní přístroje!ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.