18.5.2021 | Svátek má Nataša


POLITIKA: Je úspěch ve volbách strašný omyl?

15.6.2009

A spadne Schwarzenbergův KAL 009?

Správně je samozřejmě číslo toho letu Korejských aerolinií, sestřeleného sovětskou stihačkou blízko Kamčatky KAL 007, ale podobnost je zcela zřejmá. Kalouskovo letadlo TOP 09 vystartovalo na značně riskantní politickou misi.

Za kapitánský knipl zasedl populární a ostřílený Karel Schwarzenberg, ale řízení toho letu nechá asi na druhém pilotovi, který je v té straně vlastně jaksi bez funkce.

A co nám říkají k tomuto letu političtí meteorologové? 40% úspěch podle posledního průzkumu STEM by samozřejmě byl rajskou hudbou pro každou stranu. Naposled tento výsledek uhráli komunisté v roce 1948. Ale i 15% by bylo pro TOP 09 obrovským úspěchem.

Takovým úspěchem, že by si Kalousek bez nadsázky mohl diktovat podmínky a silnější partner v koalici by vlastně tahal za kratší konec provazu. A lze si zcela bez přehánění představit Karla Schwarzenberga v premiérském křesle. Čím déle o tom přemýšlím, tak tím se mi ta možnost zdá pravděpodobnější. Vzpomeňme na Josefa Luxe. Na toho nejdříve myslel jako na premiéra Václav Havel a potom také Miloš Zeman. Ovšem tvrdohlavý Jan Ruml to svojí politickou impotencí překazil.

Další strategickou úvahou také samozřejmě je, odkud by se voliči KAL09 vzali. Je jisté, že by strana pochytala velké procento zklamaných voličů zelených - z toho také plyne dnešní Bursíkovo rozhořčení (Schwarzenberg v TOP 09 je podle Bursíka strašný omyl), něco by přidali nerozhodnutí, něco bývalí voliči ODS a bylo by ideální, aby KAL 09 oslabila také ČSSD. To ale nevím, do jejich psychologie moc nevidím.

Karty pro podzimní volby má KAL 09 (TOP 09) rozdané skvěle, skoro nikdo nepochybuje o tom, že se krátce po svém založení do sněmovny dostane. S volebními preferencemi je to totiž jako se sexem. Platí pravidlo: Čím více, tím více a čím méně, tak tím méně. Postačí, aby jedna malá strana vyskočila v průzkumech nad 5% a již se s ní jedná jinak. Je zvána místo do "malých", tak do "velkých" diskuzí a na počáteční preference se nabalují přesně ta procenta, která "malým" stranám ubývají.

Karle Schwazenbergu, když Vás zelení nominovali na ministra zahraničí, chytal jsem se za hlavu. Ale díky Vašim krokům v úřadě se chytání za hlavu brzy změnilo v obdiv a uznání. Bylo by nádherné, kdyby se Vám podařilo poslat do předčasného politického důchodu oba bývalé premiéry, Topolánka i Paroubka. Oba dva si stejnou měrou, i když za jiné prohřešky, ten důchod plně zasluhují.

P.S. Zkratku KAL 09 jsem převzal od kolegy Jubánka. Tímto mu děkuji za inspiraci.

Převzato z blogu Hermanek.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autoraKdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.