3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


POLITIKA: Hrrr na něj

9.1.2012

Naši politici i novináři mají už dlouho snadný terč. Je jím ministr školství Josef Dobeš. Velmi pěkně se do něj strefuje, velmi pěkně se odvádí pozornost veřejnosti k triviálním nedostatkům, zatímco důležitější záležitosti zůstávají stranou, takřka bez povšimnutí.

V posledních dnech se na Dobeše snesla kritika hned z několika stran, prim v tom má server Lidovky.cz. Zveřejnil kupříkladu úryvek z rozhovoru s Václavem Klausem ml. a udělal to pod sugestivním názvem Klaus ml. skončil na ministerstvu. Už nechce radit Dobešovi. Už po přečtení titulku má čtenář nabýt dojmu, že Klaus junior za sebou práskl dveřmi a s Dobešem nechce mít nic společného. Z rozhovoru jsou ale uveřejněny pouze dva odstavce, pak článek pohotově pokračuje výčtem ministrových "hříchů", aby se čtenář utvrdil v názoru, že Dobeš nemá na ministerstvu co dělat.

Kdo si ale v sobotním vydání Lidových novin přečetl rozhovor celý, překvapeně zjistil, že ředitel PORG ministra takřka ve všem chválí. Z ministerstva odchází zejména kvůli tomu, že úkoly, které si vytyčil, byly splněny, spolupráci s Dobešem si pochvaluje a většinu jeho kroků hodnotí jednoznačně pozitivně. K výtkám směřujícím na Josefa Dobeše říká:

"O školství se tu dvacet let nemluvilo, ministry byli často lidi, kteří nedělali nic, akorát jeli v rámci naší delegace sportu, tělovýchovy a mládeže zadarmo na olympiádu. Když někdo něco zkouší, samozřejmě taky může udělat chybu."

Poté, co byl dvojicí Schwarzenberg-Kalousek za nadšené spolupráce našich médií odstraněn z úřadu Ladislav Bátora, zaměřili se novináři na Dobešovy drobnější prohřešky. Na řadu tak přišly pětiminutové přestávky ve školách, údajný to ministrův nápad. Ředitelé škol si stěžují novinářům a ti z toho dělají exemplární příklad Dobešovy neschopnosti. Bohužel se nikdo neobtěžoval podívat na stránky ministerstva, kde se jednoznačně píše, že tato změna - tedy zkrácení přestávek - byla iniciovaná na návrh škol a obcí! Proti tomuto tvrzení se žádný ředitel ani starosta neohradil - nebylo třeba, veřejnost už byla médii dostatečně zmasírovaná a je přesvědčená, že kratší přestávky navrhoval právě Dobeš.

nezaplacené logo MŠMT

Další útok na ministra je kvůli nezaplacenému logu. V první soutěži amatérů nebyl vítěz, tak soutěžili studenti grafiky. V této soutěži už jeden návrh vybrán byl, ale chudý študent slíbených 400 tisíc nedostal. Logo sice ministerstvo nepoužívá, soutěž podle mluvčí úřadu ještě neskončila, ale důvod k útoku na ministra tady je. Mimochodem, v porotě prý seděli i "známí čeští výtvarníci" - a vybrali logo, které by mělo reprezentovat jeden z nejvyšších státních orgánů. Upřímně řečeno, kdyby ministr za tento úděsný obrázek, na jehož vytvoření stačí malému dítěti pět minut a primitivní program ve Windows, zaplatil čtyři sta tisíc, to byl by pádný důvod k jeho odvolání!

Ale na Dobeše neútočí jenom Lidovky, radostně se připojil i server iDnes - včera kupříkladu článkem Jezte polévku, nabádá Dobeš středoškoláky. Platit za ni musí všichni. Dobeš nutí školáky, aby jedli kromě hlavního chodu i polévku, což je zřejmě podle autorky zločin. Přitom by na tom nebylo nic špatného, vždyť už naše prababičky říkaly, že "polévka je grunt a maso špunt". Proti polévce se v článku argumentuje tvrzením, že školáci stejně polévky jíst odmítají a že se cena oběda zvýší - považte! - o čtyři koruny na strašlivých 35 Kč. Jako hlavní arbitr je citována společnost Scolartest, která ve školách stravování zajišťuje. Dodavatel jídla má tedy rozhodovat o tom, co budou děti ve školách jíst? To se snad novináři zbláznili! Naprosto komické je pak zděšení ředitelky jedné střední školy, která se bojí, že "dětí teď bude na oběd chodit méně, protože v domácnostech se začalo víc šetřit, a tak to studenti vyřeší nějakým fast foodem". Svatá prostoto! Škoda, že novinářku nenapadlo zeptat se na název toho fastfoodu, mohla by udělat reklamu stejně jako tomu dodavateli obědů. Za takovou informaci by jí navíc rodiče utrhali ruce a v podniku by bylo narváno od rána do večera. Vždyť v kterém McDonaldu nebo KFC dostane člověk za 35 korun teplý oběd o dvou chodech i s nápojem!

Ale útoky na ministra Dobeše pokračují vesele dál. Velká škoda, že veřejnosti unikají články jako Nesmrtelný ministr od Ferdinanda Peroutky jr. na stránkách České televize. Pan Peroutka totiž vybočuje z jednolitého proudu našich "největších a nejčtenějších" a na rozdíl od mainstreamových médií, která dělají "z prdu kuličku" a "z komára velblouda", upozorňuje na Dobešovy jednoznačně kladné a přínosné činy i na to, že na jeho hlavu se nahrnula také veškerá obvinění za letité neduhy českého školství, zatímco on tomu "čelí chápavým pousmáním a pohotovou, ale korektní obranou".

Pan Peroutka píše kupříkladu o onom v poslední době tolik diskutovaném tématu čerpání eurodotací a upozorňuje, že za nedostatky kritizovala Evropská komise již Danu Kuchtovou ze Strany zelených a že naprostá většina nedostatků v čerpání peněz na zmíněný program pochází ještě z doby před nástupem ministra Dobeše - za malér tedy nese hlavní vinu Ondřej Liška ze Strany zelených a částečně pak i jeho "úřednická" nástupkyně Miroslava Kopicová. Autor článku dále píše:

"Podíl současného vedení na chybách při čerpání dotací ministr Dobeš sice přiznává, ale mnohem větší vinu podle něj nese jak bývalé vedení rezortu školství, tak i kontrolní orgány ministerstva financí a Středočeský a Ústecký kraj. Tedy právě ty instituce, kde mají rozhodující vliv TOP 09 a ČSSD, neboli politické strany, které teď házejí veškerou zodpovědnost na ministra Dobeše."

A kromě toho - co to vlastně ty eurodotace jsou? K tomu se vyjádřil Václav Klaus ml. ve výše uvedeném rozhovoru. Ředitel PORG o těchto "úžasných" dotacích říká:

"Uvědomme si, co za peníze ty evropské fondy jsou. My všichni zaplatíme z daní jako mourovatý desítky tisíc, to se shromáždí, pak se to jediným příkazem k úhradě pošle do Bruselu, pak to pomocí složitých velkoprojektů nějak dostáváme nazpět."

Tazatel, Daniel Kaiser, oponuje tvrzením, že "v českém případě pořád dostáváme o dost víc, než co do Bruselu odvedeme", na což ředitel gymnázia odpovídá:

"Otázka je, kdo to dostává. Jestli my dva, co to platíme z daní. Já osobně jsem ve velkém mínusu, vy asi taky, jestli tedy Lidovky nečerpají z evropských fondů. Ovšem velcí hráči z toho trhají velké kusy a do školičky pak doputují nesmysly typu bezdotykové tabule. Škola pak ještě bude muset platit údržbu. To nejsou peníze, co by padaly z nebe. A za druhé: nic konkrétního o tom nevím, ale myslím, že to je politický boj, že se TOP 09 rozhodla vládnout se socanama, snaží se zlikvidovat tuhle koalici, jejíž je VV nejslabší člen a Dobeš nejviditelnější ministr. Takových hovadin by se na každém ministerstvu dalo vymyslet třicet. Navíc problémy s dotačními programy se táhnou léta."

A tak se vnucuje otázka, komu a čemu tento soustředěný nátlak na ministra Dobeše slouží. Začalo to Bátorou (viz náš článek Bátora je lump, všichni ostatní jsou svatí), pokračuje to polévkami a nezaplacenou malůvkou a skončí to možná u toho, že si pan ministr nemeje nohy. Důvod se zdá být nasnadě, popsali jsme jej už v článku Kalouskův roztomilý plán:

"Kdyby se konaly předčasné volby, prospěly by nejvíc právě straně TOP 09. Na rozdíl od všech ostatních partají má peníze na kampaň, zrovna se ověnčila gloriolou strážce mravopočestnosti a v čele jí stojí charismatický aristokrat po boku s přísně hledícím strážcem státní pokladny."

Útoky na občanské demokraty Schwarzenbergově straně nevyšly (kdo si dnes ještě vzpomene na Alexandra Vondru a kauzu ProMoPro?), a tak se soustřeďuje na nejslabší článek koalice. Pokud má TOP 09 skutečně záměr dovést zemi k předčasným volbám, je pro ni nejvyšší čas vládu rozbít - aby lidé mohli jít k volbám ještě před skončením prezidentského mandátu Václava Klause nebo aspoň v době, kdy ještě nebude mít zformovanou případnou politickou stranu, s níž by mohl do boje vytáhnout - a k hrůze všech navíc třeba i uspět. (Samozřejmě, že Klaus tohle v úmyslu vůbec mít nemusí, nicméně jako eventuálního protivníka se ho politici obávají právem.)

Je-li tomu tak, nutno přiznat, že VV takovému plánu svými ztřeštěnými nápady jenom nahrávají. Nad tím posledním, s rušením a slučováním ministerstev oplátkou za podporu církevních restitucí, oprávněně kroutí hlavou nejen jejich koaliční partneři.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.