12.8.2020 | Svátek má Klára


POLITIKA: Hazardování se stranickou pověstí

25.1.2014

Ďábel se skrývá, jak známo, v detailu. Na víkendovém kongresu ODS proto nešlo přehlédnout nezvolení Jiřího Pospíšila místopředsedou – pravděpodobně především kvůli tomu, že je stoupencem nezávislosti justice na politické moci, která se vymstila vládní sestavě Petra Nečase. Až na druhý pokus delegáti odsouhlasili vyloučení odsouzených jedinců ze strany. Příznačné též v Olomouci byly pokuty za špatné parkování za stěrači luxusních vozů.

Opravdu si občanští demokraté myslí, že takto lze uspět v zápase za návrat důvěry voličů? Varovná už byla prokázaná neznalost – či nechuť znát? – kterou ohledně minulosti svého podporovatele Martina Kuby či afér modrého starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského předvedl před týdnem v médiích čerstvý šéf ODS Petr Fiala.

Zvláštní ukázku sebereflexe předvedl v pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny také někdejší místopředseda vlády a ODS Alexandr Vondra. Jeho kauza Promopro, týkající se předražení ozvučení českého předsednictví v Evropské unii a za níž již padla obvinění Vondrových podřízených, by prý nebyla, kdyby se v roce 2010 tak silně neangažoval v politickém dění. A případ Nečas-Nagyová? K němu Vondra říká: "Nevím, do jaké míry to byl mix potlačovaných frustrací, které bouchaly jako papiňák, protože mnozí lidé v policii mohli mít pocit, že je jejich práce ovlivňována. A teď najednou jako by se chtěli ukázat. Nevím, do jaké míry si do toho státní zástupce Ištvan přinesl zase svou frustraci."

Zde už raději spekulace vlivného občanského demokrata opusťme. Ony totiž s rehabilitací stranického systému příliš nepomáhají ani další etablované partaje. Také ČSSD musela loni na sjezdu hlasovat o svých stanovách nadvakrát – kvůli velrybářům a černým duším. Teď sociální demokraté bojují s pokušením přidělovat náměstkovské posty či další vlivná místa v exekutivě zasloužilým straníkům a trafikantům. Na tendenci sešněrovat působení Nejvyššího kontrolního úřadu, a to i stranami rodící se koalice, si zase v neděli v televizi u Václava Moravce postěžoval prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Pozadu nezůstávají ani lidovci. Jak jsme mohli zaznamenat ve sdělovacích prostředcích, přichomýtl se k nedávné schůzce předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka se sociálně demokratickým kandidátem na ministra průmyslu a obchodu Janem Mládkem, na níž se měly probírat náměstkovské nominace, i vlivný developer s kontroverzní pověstí a rovněž lidovecký sponzor Luděk Sekyra.

Především ČSSD, ANO a KDU-ČSL by měly bedlivě sledovat, zda se nezaplétají do hustých pavučin klientelistických sítí. Protože už od Václava Klause víme, že tzv. kmotři pomáhají udržovat stát a ekonomiku v chodu, je zřejmé, že se jen kvůli střídání ve Strakově akademii svých rolí a zájmů nevzdají. Spíš počítejme s tím, že řady stávajících zákulisních patronů nových vládních stran budou rozšířeny o nové kusy, které to dosud táhly s pravicovou konkurencí.

Bránit se takovému náporu bude náročné. Chaos, který provází každé vládní střídání, je ideální příležitostí, aby nejeden šibal vsunul nohu do dveří mocných. Jako by už nestačilo, že netransparentní veřejné zakázky a obsazování funkcí bez výběrových řízení si spojujeme s rádoby odbornickým kabinetem Jiřího Rusnoka.

Co neuhlídají koaliční strany a jejich kontrolní mechanismy a co nenarazí uvnitř veřejné správy, budou muset pokrýt kontroloři NKÚ, policisté, státní zástupci a soudci. Z toho důvodu je důležité nejen jim nebránit v práci, ale i pokračovat v jejich emancipaci a formálním jištění. A to přesto, že příklad ODS může ostatní strany děsit. Jenže nebudou-li krýt nepoctivost, nemusejí se bát ani toho, že by je normálně fungující stát skřípl.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusStátní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Psycholog / Psycholožka

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.