2.6.2020 | Svátek má Jarmil


POLITIKA: Hamáček, Dostojevskij a referendum

24.5.2018

Možná si vzpomenete na knihu Běsi od Fjodora Michailoviče Dostojevského, v níž jedna z postav, Kirillov, chce spáchat sebevraždu, ale chybí mu důvod, proto slíbí jiným, že na sebe vezme jejich vinu.

A podobně je na tom nyní předseda sociálních demokratů Jan Hamáček, který taky k sebevraždě své strany potřebuje pádný důvod, souhlas v referendu, a proto objíždí republiku.

Chce spolustraníky přesvědčit, že mají mezi 21. květnem a 14. červnem hlasovat pro vstup do koalice s čtyřnásobně silnějším predátorem, kterého budou podporovat komunisté a o němž bývalí členové vlády vědí, že chce o všem rozhodovat pouze sám. Přičemž v době hlasování ze složení kabinetu budou znát straníci jen znění dohod a jména svých pěti ministrů.

ANO jména svých ministrů zatím nezná a zřejmě s nominací otálí schválně, aby mohlo dále taktizovat: za každou cenu potřebuje ve sněmovně získat důvěru, a proto musí vyhovět prezidentovi i komunistům.

Pokud ČSSD odmítne vstoupit do koalice, nebude ANO sociální demokraty už potřebovat, nemusí jim nic sdělovat a vyhrožuje, že za rok by se mohly konat předčasné volby. Tím získá ANO prostor k zastavení trestního stíhání předsedy a výměny lidí na důležitých postech, jinak by mohly být volby již v říjnu spolu s komunálními volbami.

Připomeňme, že podle schváleného řádu vnitrostranického referenda bude moci každý z 17 683 členů hlasovat na schůzi místní organizace, kterých je přes tisíc. Referendum bude platné, zúčastní-li se hlasování 25 procent, z nichž by pro muselo hlasovat asi 2 211 členů.

Najde-li se tolik souhlasných hlasů, lze předpokládat, že pan Hamáček skončí, řečeno metaforicky, stejně jako Kirillov, který se zastřelil, a podobně dopadly i ostatní postavy v románu: zemřely, nebo odešly.

Zabránit tomuto truchlivému scénáři by mohlo ještě jedno pravidlo: jednání místních organizací je usnášeníschopné tehdy, pakliže po patnácti minutách od začátku schůze jsou na místě dvě pětiny straníků. Pokud se nedostaví tolik straníků na schůzi, nebude se moci nikdo z přítomných vyjádřit k případnému vstupu ČSSD do vlády.

Připomeňme, že jedno referendum již v ČSSD proběhlo skoro před čtyřmi lety, účast přesáhla 52 procent, jenže tehdy strana nebyla rozpolcená. Tentokrát je situace jiná, a proto si Ústřední výkonný výbor nechává otevřená zadní vrátka: pokud nebude naplněno stanovené kvórum, rozhodovalo by o dalším postupu jen vedení: buď by vzalo na sebe vinu jako Kirillov, nebo by odešlo do opozice.

V jednom je ale má metafora nepřesná: v románu šlo o anarchisty a v naší současnosti jde o tradiční politickou stranu, která by v případě, že by spáchala sebevraždu, v politické krajině hodně chyběla.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.