20.9.2021 | Svátek má Oleg


POLITIKA: Důvod k hrdosti

15.7.2021

Česká republika bude bojkotovat Durban IV

V pondělí 12. července odpoledne se na Twitteru českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka objevilo sdělení, že ČR se nezúčastní letošní Durbanské konference na okraj Valného shromáždění OSN.

Ministr Kulhánek doplnil:

Rozhodnutí vychází z historických obav z šíření antisemitismu a zneužití platformy k útokům proti Izraeli. Budeme i nadále bojovat proti rasismu a diskriminaci a podporovat lidská práva!

Je to správný postoj? Odpověď zní: Ano! A proč? To vysvětluje na svých webových stránkách organizace UN Watch monitorující chování OSN, přičemž měřítkem jejího hodnocení je samotná Charta Spojených národů.

24. května 2021 publikovala UN Watch na svých stránkách článek „What is Durban IV, and why should countries refuse to attend?“. Vysvětluje v něm, proč by se (slušné) země měly účasti na konferenci (ta letošní má označení Durban IV) vyhnout.

Je možné k tomu napsat obšírný text, já se však omezím to nejpodstatnější. Na začátku byla možná dobrá myšlenka – ostatně samotný název „Světová konference OSN proti rasismu“ nemá svojí vznešeností daleko k tomu, aby se dotkla samotných nebeských výšin -, skutečnost má ale jinou podobu.

Někteří si možná vzpomenou na konferenci Durban I, která se v roce 2001 konala ve stejnojmenném jihoafrickém městě. Kromě jiného se stala synonymem pro hanebnou protiizraelskou propagandu, nesnášenlivost a neskrývané projevy antisemitismu. UN Watch doslova píše, že „Durban se stal nejhorším mezinárodním projevem antisemitismu v poválečném období“. (Durban became the worst international manifestation of antisemitism in the post-war period.)

Nejinak tomu bylo i na konferencích Durban II (duben 2009) a Durban III (září 2011).

UN Watch připomíná, že při přípravě Durbanu I (2001) se asijské země sešly v Teheránu a připravily text démonizující Izrael: byl obviněn z „nového druhu apartheidu, zločinů proti lidskosti a formy genocidy“. Teprve na nátlak zemí EU, které pohrozily, že budou následovat USA a Izrael a z konference odejdou, byl výsledný text zmírněn. (Rozumějme: nebyl tak lživě a fanaticky protiizraelský, byl „jenom“ protiizraelský – LS.)

Na samotné konferenci v Durbanu pak žvanil Jásir Arafat o „izraelské rasistické politice“ a Fidel Castro blábolil o „strašné genocidě páchané v této chvíli na našich palestinských bratřích“.

V pochodu vedeném palestinskými Araby bylo možné spatřit plakát „Hitler Should Have Finished the Job“ (Hitler měl tu práci dokončit); okolostojící prodávali jeden z nejhorších protižidovských pamfletů „Protokoly sionských mudrců“ (k dokonalosti hraní si na antirasismus chyběl ještě „Mein Kampf“ - LS).

Na židovské lidskoprávní aktivisty pořvával zfanatizovaný dav: „You don’t belong to the human race!“ (Vy k lidské rase nepatříte!)

Vrcholem bylo - na konferenci Durban II - vystoupení prezidenta Íránu Ahmadínežáda, který tou dobou platil za jednoho z nejodpudivějších popíračů holocaustu ve světě. K jeho výrokům patří: „Světový sionismus je zosobněním rasismu“ nebo (po druhé světové válce) „byla v okupované Palestině pod záminkou židovského utrpení ustavena totálně rasistická vláda“.

Tyto a podobné zkušenosti, kdy se ze série durbanských konferencí stala nikoli antirasistická, ale propagandistická platforma, odkud byl šířen – pod záštitou OSN! - nechutný a odpudivý antisemitismus a hnusné útoky namířené proti židovskému státu, vedly několik západních států k rozhodnutí, že takovéhoto protiizraelského divadla a karikatury skutečného protirasistického úsilí v září 2021 účastny nebudou. (Pro přesnost: některé země bojkotovaly i předchozí „Durbany“).

Dosud k nim patřily tyto státy (které se podle UN Watch rozhodly k bojkotu Durbanu IV):

- Izrael
- USA
- Austrálie
- Kanada
- Spojené království
- Nizozemí
- Maďarsko
- Rakousko

Jako devátá země se 12. 7. připojila Česká republika. V Izraeli to rádi zaznamenali, jak je zřejmé z titulku na webu Jerusalem Postu:

Jerusalem Post

Web listu Jerusalem Post informuje večer 12. 7. 2021, že Česká republika jako devátá země bude bojkotovat Durbanskou konferenci.

Jsou momenty, kdy je člověk na svoji vlast a její představitele hrdý. Toto je jeden z nich. Mimochodem: je to drtivá menšina, země bojkotující Durban IV, pokud jde o celkový počet členů OSN. Důkaz, že sebevětší majorita nemusí mít vždycky pravdu.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.