2.8.2021 | Svátek má Gustav


POLITIKA: Drama s názvem Sněmovna a Rada ČT

12.6.2021

Klasické drama, které původně znamenalo tanec satyrů a na divadle představovalo především tragédii, se skládá z pěti následných částí, které nám v posledních měsících předvádí Sněmovna a Rada ČT.

Expozici, tedy uvedení do děje, najdeme v zákoně o ČT, v paragrafu 8, který říká, že do působnosti Rady náleží a) jmenovat a odvolat generálního ředitele…

Druhá část představuje kolizi, v našem případě způsob nominace členů: místo špičkových a kompetentních lidí, tedy profesorů mediálních studií, bývalých šéfredaktorů či mediálních právníků, jako tomu bývá v zahraničí, Sněmovna volí loajální kandidáty, u kterých je předem zřejmé, že budou hlasovat pro odvolání ředitele, který nejvíce vadí ANO, SPD a KSČM.

Krize, jako třetí část klasického dramatu, přichází v okamžiku, kdy ve Sněmovně opozice se snaží všemi prostředky zabránit tomu, aby došlo nejen k odvolání ředitele dovolbou posledních čtyř radních, ale i vyhození nejzkušenějších profesionálů jako jsou Fridrichová, Moravec, Wollner či Železný.

Kvůli obstrukcím opozice se již několik týdnů dovolba odsouvá. V ten moment přišla nejsilnější parlamentní strana ANO s nápadem, že by při výběru nových radních měla panovat dohoda s opozicí. Této části dramatu se říká peripetie. Jenže ani tento obrat nepřinesl změnu, v posledních dnech měl být zveřejněn výsledek voleb ve středu, pak v pátek a nyní je odložen až na dobu za čtrnáct dní.

Rada ČT má mít po dovolbě 15 členů a pro odvolání ředitele musí hlasovat nejméně 10 radních. Z dosavadních jedenácti se zdá být zřejmé, že proti by mohli hlasovat jen tři a ze čtyř nových radních by proti mohl být zřejmě nanejvýš jede hlas. Pak by ředitel byl snadno odvolatelný, zvlášť když i expert, který má posoudit střet zájmů generálního ředitele má vazby na bývalou stranu Suverenita-Blok Jany Bobošíkové, u které pracuje nejagilnější radní Hana Lipovská.

Závěrečná fáze dramatu má název katastrofa, a před ní právě stojíme. Dojde-li k odvolání ředitele Petra Dvořáka, padne celá řada trestních oznámení, a sice kvůli nezákonnému odvolání Dozorčí komise ČT. Senát si zároveň nechal udělat analýzu způsobu, jakým se dostali nominanti do Rady ČT, a došel k závěru, že tři z nich měli být vyřazeni. Pavla Černého vyslal do volby spolek Liga Libe, Jaroslav Kravka získal nominaci od organizace Pétanque club Brněnští draci a Karla Nováka navrhl Nadační fond Filantia. Autoři analýzy ověřili, že žádný z nich neodráží veřejný zájem požadovaný zákonem, a proto se i touto skutečností bude asi zabývat soud, stejně jako nesmyslnými obviněními Hany Lipovské, že ředitel ji ohrožoval na životě, atd.

Pakliže se tato trestní oznámení dostanou před soud a ten dá žalobcům za pravdu, všechna rozhodnutí orgánů, o nichž tito lidé hlasovali, budou neplatná. Bohužel na to bude veřejnost čekat několik let, a to už současné politické garnituře bude jedno, neboť nebude u moci.

Psáno pro ČRo Plus.

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.