16.9.2019 | Svátek má Ludmila


POLITIKA: Daňová podpora rodin s dětmi v ohrožení?

29.8.2016

Podpora rodin s dětmi je jedním z evergreenových témat každé předvolební kampaně. Podporou rodiny se (kupodivu) ohání i ministryně Marksová při předkládání nového zákoníku práce (opomenu nyní, že potřebujeme moderní liberální pracovní kodex a nikoli nadále utužit pracovní regulaci). V těchto dnech zveřejnila OECD nová data o zdanění dle typů domácností, která jsou v mnohém překvapující. Ukazuje se z nich, že daňové zvýhodnění rodin s dětmi je u nás jedno z největších.

Porovnáme-li zdanění nesezdaného bezdětného jednotlivce vydělávajícího průměrnou mzdu, patří ČR mezi země s výrazně nadprůměrným zdaněním. Mezi 34 zeměmi OECD je devátá s mírou zdanění 42,9 % (průměr OECD 35,9 %). Nejvyšší zdanění má Belgie 55,3 %, následovaná Rakouskem a Německem se zdaněním téměř 50 %. Naopak nejnižší míru zdanění v této skupině vykazuje Chile se 7 %, relativně nízkou míru zdanění má ale třeba i Švýcarsko 22 %.

Při srovnání zdanění manželského páru s dvěma dětmi vydělávajícího průměrnou mzdu je ČR již na průměru OECD 26,6 %. Nejvyšší zdanění opět dosahuje Belgie společně s Francií (40,4 resp. 40,5 %), nejméně Nový Zéland 4,9 % a Chile 7 %, mezi evropskými zeměmi opět nejlépe Švýcarsko 9,8 %. Srovnáme-li však rozdíl mezi zdaněním obou typů domácností, patří ČR k zemím s největšími rozdíly. Zdaněním rodiny s dvěma dětmi oproti zdanění jednotlivce je u nás nižší o 16 procentních bodů a je čtvrté největší v rámci OECD (těsně za Lucemburskem, Slovinskem a Irskem). Srovnání zdanění v evropských zemích OECD ukazuje následující tabulka.

Graf: Zdanění dle typu domácnosti (v %)

Zdanění dle typu domácnosti (v %)

Poznámka: Zdanění pojato jako celkový daňový klín v procentech daňových nákladů; data za rok 2015.
Zdroj: OECD, Taxing Wages 2016, vlastní úpravy.

Toto výrazné daňové zvýhodnění rodin však vůbec nekoresponduje s celkovou rodinnou politikou posledních let, zejména s aktivismem týkajícím se registrovaného partnerství a genderismem, který rozkládá základní stavební prvek společnosti a z něj vyplývající tvorbu základních společenských hodnot. Je otázkou, za jak dlouho budou touto protirodinnou politikou zasaženy i ekonomické parametry naší rodinné politiky.

Institut VKAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.