2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


POLITIKA: Další Nečasův problém

28.4.2012

Jihočeský kmotr a třeboňští kapříci

Velmi stylově se odehrává další díl nekonečného seriálu o kmotrokracii v řadách vládnoucí ODS. Stylově proto, že si mnozí milovníci Jižních Čech, k nimž se řadím i já, jejich malebnou krajinu spojují s třeboňskými rybníky, výtečnými kapry a v neposlední řadě s novogotickou siluetou zámku Hluboká. Všechny tyto asociace souvisí s aktuální kauzou Pavla Dlouhého, člena výkonné rady ODS.

Jihočeští finanční úředníci právě prověřují záhadu připlutí tučných kapříků na soukromé účty manželky hlubockého místostarosty Dlouhého, která je jinak ženou v domácnosti s odpovídajícími daňovými přiznáními.

Petr Nečas v reakci na nový skandál už připomíná kolovrátek: "Já nevím, jak mohu zakročovat do soukromých záležitostí toho nebo onoho člověka. On je na nějaké politické pozici. Buďto bude schopen své konání a kroky vysvětlit, a nebo nebude". Co myslíte, bude schopen hlubocký kníže vysvětlit okolnosti podezřelých finančních transakcí, nebo ne? Rozpomene se nynější velvyslanec v USA a bývalý ministr zemědělství za ODS Gandalovič na dotační politiku svého resortu?

Stejně jako lobbista Roman Janoušek je hlubocký Pavel Dlouhý na první pohled docela nenápadný muž. Přes svou nenápadnou vizáž a garderobu připomínají styl někdejších okresních tajemníků KSČ, je to však vlivný člověk, o jehož majetku se pouze spekuluje. Pod svým jménem údajně téměř žádný majetek nemá.

Z historie mafie je známo, že sám Al Capone pod svým jménem nic nevlastnil, všechen majetek byl napsán na blízké lidi a obchody realizoval prostřednictvím třetích osob. Připomeňme, že se šéf šéfů Al Capone nedostal za mříže kvůli vraždám, úplatkům nebo vydírání, ale kvůli krácení daně. Protože se od naší vlády konkrétní výsledky protikorupční aktivity nedají očekávat, bylo by dobře, kdyby se pochlapil aspoň správce daně ve spolupráci s policií.

Je ostudou předsedy ODS a premiéra vlády tzv. rozpočtové odpovědnosti, která si za hlavní úkol stanovila kromě škrtání výdajů také boj proti korupci, že nehodlá v případu Pavla Dlouhého rázně zakročit alespoň na vnitrostranické půdě. Bohužel zřejmě mají pravdu ti, kteří se domnívají, že hlubocký kníže je přímým ztělesněním prohnilého systému klientelistických vazeb ODS na veřejné rozpočty a na záhadně zbohatlé podnikatele, kteří se "vyznají v tlačenici".

Shrnuto a podtrženo jsou tu dvě možnosti: buď Petr Nečas zakročit nehodlá, nebo zakročit nemůže. Těžko říci, která z těchto variant představuje pro českou politiku horší zprávu.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora