30.11.2021 | Svátek má Ondřej


POLITIKA: Covid jako zbraň

11.7.2020

Bude ke každému novému ohnisku covid-19 mimořádná schůze poslanců?

Pokud ke každému takzvanému ohnisku bude svolána mimořádná schůze poslanecké sněmovny, pak mají poslanci zajištěnou práci od pondělí do neděle až do konce volebního období.

Pandemie čínské chřipky, která se pod názvem covid-19 dostala doslova pod kůži všem lidem zpracovávaným mediálním světem, je dnes převážně politický problém. Neuplyne den, aby si ve Spojených státech média a demokratický „skorokandidát“ Joe Biden nepostěžovala na to, jak Donald Trump ignoruje fakta a jak se nemoc v zemi šíří. Přitom v USA bylo otestováno již více než 10 % populace a není zcela jasné, jestli jsou rostoucí čísla nakažených projevem šíření, nebo zda to na rozdíl od jiných zemí, které neprovádějí tak rozsáhlá testování, není důsledek velkého počtu testů. Nově zjištěné případy nemoci covid-19 jsou navíc vesměs s velmi lehkým průběhem nebo zcela bezpříznakové, což platí ostatně i pro nakažené touto nemocí v Česku.

Fakta jsou přitom taková, že i přes současný nárůst počtu případů osob s virem covid-19 v Česku je počet hospitalizovaných stále kolem stovky a počet pacientů s vážným průběhem nemoci je již delší dobu těsně nad deseti. V Česku se podařilo infekci „zkrotit“, žádný kolaps zdravotního systému podobný situacím v Itálii, Španělsku či v některých částech USA se nekonal To se ovšem opozičním politikům na celém světě nelíbí, a tlučou proto na buben zprávy o „nečinnosti“ vlády (či o „teflonovém ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi“ v případě Česka).

ČT24 dokonce uspořádala tematicky orientované Události, komentáře, v nichž bylo hlavní zprávou dne „nezvládnutí nákazy nemocí covid-19 na Karvinsku“. Opoziční politici z takzvané pravé části spektra vládu vesměs kritizovali za to, že nedala pokyn k uzavření dolů. Nemohl jsem se ubránit smíchu, když například Markéta Pekarová Adamová vytýkala vládě nečinnost při neuzavření dolů, přestože její stranický kolega Miroslav Kalousek vládě v době vrcholící virové krize v Česku vytýkal snahu o zachování nouzového stavu a byl proti jeho prodloužení. Argumentoval právě tím, že Česko v důsledku prodloužení tohoto stavu přijde o desítky miliard korun. Lidovci pak vládu rovnou vinili z toho, že situaci na Karviné svádí na horníky, zatímco za to může vláda svou nečinností.

Ministr Vojtěch kritiku odmítal, argumentoval tím, že situace není až tak vážná, aby bylo nutné Karvinsko uzavřít do karantény. Připustil některé nedostatky v komunikaci (velká a dle mého soudu oprávněná kritika se týkala toho, že se výsledky testování dostávají k testovaným lidem až po několika dnech). Prodleva ve sdělování zřejmě plyne ze systému akumulace výsledků na jednom místě. Jinak si nelze několikadenní zpoždění v informování testovaných rozumně vysvětlit.

V pořadu pak vystoupil starosta jedné z obcí na Karvinsku a stěžoval si na nedostatečnou informovanost. Prohlásil, že výsledky jsou z hygieny předávány na obce s rozšířenou působností, zatímco malé obce se data nedozvědí. Vojtěch upozornil na informace zveřejňované na webu ministerstva zdravotnictví, kde lze podrobné údaje o výsledcích testů nalézt okamžitě. Jak bylo z vystoupení představitele oné obce patrné, každý starosta by chtěl informace pro sebe, informace z médií či webových stránek nepovažuje za dost dobré k tomu, aby věděl, co má spoluobčanům říkat. V tom případě ale vidím zřetelný problém na straně pana starosty, který se raději sejde se svými stranickými kolegy a napíší prohlášení, v němž „chytrou karanténu“ zostudí jako zcela nefunkční systém, a sám starosta pak v televizi prohlásí, že na slovo „chytrý“ je alergický.

Covid-19 tak v současnosti reprezentuje zcela jasný prostředek politického boje mezi vládou a opozicí. Opozice, která vládě vyčítala „neústavní“ vyhlášení nouzového stavu, „neústavní“ ustavení krizového štábu, nedostatek ochranných pomůcek (což byl problém celého světa Čínou počínaje a Českem konče), pomalou pomoc podnikatelům, podnikům (přitom výdaje státního rozpočtu už v polovině tohoto roku vyšplhaly na 200 miliard korun nad příjmy v tom samém období). Když se hlasovalo o zvýšení státního dluhu v tomto roce poprvé, byli to právě opoziční politici, kteří vládě vytýkali, že nešetří, ale až na Václava Klause juniora nikdo z opozice nepřišel s tím, aby si snížili své platy a náhrady sami poslanci. Klausův návrh přitom mohl ušetřit při aplikaci na poslance a senátory více jak sto milionů státní kase. Není to moc proti miliardám, které vláda rozdává ohroženým sektorům ekonomiky, ale není to ani naprosto bezvýznamná položka. Sám jsem zvědav, jestli s návrhem na redukci platů poslanců nakonec Klaus junior vystoupí, nebo to vzdá jako neprůchodné.

Osobně považuji politické zneužívání nemoci covid-19 za trestuhodné. To, co se nyní děje kolem křivky počtu nakažených, je naprostá hloupost. Dnes a denně jsou u stovek lidí diagnostikovány další, často mnohem fatálnější nemoci. Přitom média a opozice rozehrávají hru v případě nemoci, která má u naprosté většiny infikovaných osob lehký nebo dokonce žádný průběh a nyní se dokonce připouští, že jednou prodělaná nemoc covid-19 zajišťuje tomu, kdo ji prodělal, dlouhodobou imunitu. Při ataku této nemoci bylo proto jednoznačně správné provést opatření, která šíření nemoci zabránila a udržela náš zdravotní systém schopný první náraz nemoci překonat bez vážnějších problémů. Běsnit a strašit s touto nemocí teď, když je zřejmě to nejhorší za námi, a vinit vládu z nicnedělání, je jen čisté politikaření, když jiná témata opozici chybí.

Epilog

Představme si „ohnisko“ nákazy v poslanecké sněmovně. Možná bychom se dozvěděli, že za toto ohnisko může „jedovatý Babišův dech“ či jeho „jedovatá slina“. Pak by stálo za to nařídit poslancům karanténu alespoň do konce prázdnin a spojit ji se zákazem podávání rozhovorů pro média. Byl by tu božský klid.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czSOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.