17.4.2021 | Svátek má Rudolf


POLITIKA: Čapí hnízdo není žádný politický proces!

29.4.2019

Označit vyšetřování Čapího hnízda za politický proces je urážkou obětí skutečných politických procesů z 50. let

Už dlouho jsem nekomentoval dění kolem našeho premiéra Andreje Babiše. Říkal jsem si, že některé věci jsou tak jasné, že komentáře ani není třeba. Co mne ale přimělo k tomuto textu, je výrok, kterým premiér označil vyšetřování podvodného jednání kolem dotačních peněz na Čapí hnízdo za politický proces. Proč mne to tak zasáhlo?

Stačí připomenout jedno jméno – JUDr. Milada Horáková. Ta byla popravena na konci ostudného a skutečně politického procesu v roce 1950, a nebyla zdaleka jediná, kdo čelil nelidskému psychickému a fyzickému týrání a mučení ve vězení. Tak nelidskému, že se lidé (včetně silných osobností) před soudem naučeně přiznávali k tomu, co nikdy neudělali. Nikdy také nemohli vyslovit, že čelí politickému procesu – protože ten, kdo mu opravdu v historii čelil, to nikdy nemohl svobodně říct. Protože nežil ve svobodné zemi.

Politický proces je zkrátka umlčování těch, kteří říkají nepohodlné věci, a kdy všemocná vládní garnitura zmanipuluje státní správu a soudnictví a zneužije je proti těmto lidem. Tak, jak to bylo u nás za komunistů, a v té nejhorší podobě právě v 50. letech, kdy politických procesů bylo nespočet.

Andrej Babiš ale mohl zcela svobodně vyslovit do kamer, že vyšetřování Čapího hnízda je politický proces. To samo o sobě je důkazem, že to žádný politický proces není a být ani nemůže. Andrej Babiš je premiérem, tedy šéfem stávající vládnoucí garnitury, která by jistě proti němu žádný politický proces nevedla. Nemá to tedy ani tuto logiku. A v neposlední řadě – připouští-li premiér, že v naší zemi jsou možné politické procesy, pak je nutno konstatovat, že v této zemi je buď diktatura, nebo stávající vláda zcela selhává a s ní selhává právní stát.

Andrej Babiš tedy svým výrokem urazil všechny ty, kteří v politických procesech skutečně trpěli a mnozí z nich byli popraveni. Včetně Milady Horákové. Přirovnat sebe k těmto jménům, to už chce skutečně dobrý žaludek.

A co by měl Andrej Babiš po tomto neuvěřitelném a ostudném výroku udělat?

Měl by říci, kteří mocní, mocnější než vláda této země, proti němu “politický proces“ vedou. Které státní složky jsou zneužívány a kým. A jak je to v demokratické zemi, které vládne, možné. Pokud nebude umět odpovědět na tyto otázky, měl by se nahlas omluvit Miladě Horákové a dalším, které hrubě urazil a jejichž politické procesy svým výrokem znevážil. A samozřejmě odvolat svůj výrok, že standardní policejní vyšetřování podvodného jednání kolem dotací je politický proces. Pokud ten výrok neodvolá, měl by opustit křeslo premiéra. Protože premiér, který připouští možnost politických procesů ve své zemi, tedy zneužívání moci těmi, kdo vládnou, není člověkem na svém místě.

Tedy – kdo proti vám vede politický proces, pane premiére? A jaké státní složky státu protizákonně zneužívá? Odpovězte nám, prosím. Nebo odvolejte svůj výrok.

Autor je slovácký senátor

Převzato z profilu.ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.