Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Bursík jako soft-verze Paroubka?

diskuse (84)
V rozhovoru pro Lidové noviny toho na sebe zpovídaný předseda Strany zelených Martin Bursík i zpovídající Renata Kalenská prozradili víc, než asi zamýšleli.

V rozhovoru pro Lidové noviny (25. 2. 2006) toho na sebe zpovídaný předseda Strany zelených (SZ) Martin Bursík i zpovídající Renata Kalenská prozradili víc, než asi zamýšleli.

Ta tam je nekompromisní, zdravě přidrzlá, "zuřívá" reportérka, před kterou si žádný politik není jistý. V případě Bursíka se Kalenská stává spíše spoluhráčkou, jakousi nahrávačkou. Pomáhá vytvářet obraz přicházejícího pana Pozitivního. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu, jak se opět opakuje historie a část veřejnosti naivně věří, že konečně již přicházejí ti slušní, poctiví, nezkorumpovatelní, dokonalí. Takoví, kterým vůbec nejde o moc a o funkce usilují pouze z čirého lidumilství. Že se na tom bude podílet i Kalenská, je překvapením. A nebo že by to vlastně překvapení ani nebylo?

Pokud ovšem nad výsledným optimistickým textem nezapomeneme na zdravou skepsi, zjistíme, že z Bursíkových odpovědí dýchá na člověka toužícího po skutečné politické změně spíše smutek. Nenecháme-li se totiž zmást mlhou Bursíkovy dílem vrozené, dílem hrané mírnosti, k nemilému překvapení se vyjeví spíše jakási soft-verze Paroubka. Zelení zatím zabodovali ve dvou průzkumech, ale sebevědomí jim paroubkovsky narostlo, jako už by byli v parlamentu a ještě k tomu málem jako vítězové. Bursík týden poté, co Zelení v průzkumech prolomili pětiprocentní hranici, už vykládá o procentech deseti. Skeptik si pomyslí, jen abyste nakonec neshodili i tu pětiprocentní laťku.

Nikoli nepodobný Paroubkovi je Bursík i tehdy, když hovoří o politických konkurentech, zvláště ODS. Forma je sice jiná, ale obsah víceméně stejný. Nikdo z politiků ODS nikdy ani slovem neustoupil od Modré šance, žádný nikdy nezpochybnil rovnou daň coby alfu a omegu programu občanských demokratů, přesto Bursík - stejně jako Paroubek - mudruje, že vlastně ani neví, jestli obé ještě platí.

Rovnou daň pro jistotu Bursík zatracuje rovnou, opět stejně jako Paroubek. Bursík ovšem ze svých výšin poblouznění propagátora ekologické daňové reformy. Čtenář by už málem podléhal iluzi, že Zelení již ty volby vyhráli a jsou nejdůležitějším hráčem na hřišti. Stejně nesmyslně jako Paroubek také atakuje školné. Je to zajímavé, politik, který tak moc usiluje o to, aby budil zdání, že nosí oblek standardního evropského střihu, hledí kamsi na Východ a jde proti celosvětovému trendu i zdravému rozumu. A zřejmě ani nepostřehl, že ani občanští demokraté nehovoří o školném, nýbrž o finanční spoluúčasti a že to není to samé. Stejně jako Paroubek tak i Bursík vlastně nejvíce nikoli chrání, nýbrž poškozuje studenty ze sociálně slabších vrstev.

Ano, pokud Zelení vstoupí do Sněmovny, přinese to české politice jisté oživení. Podléhat ovšem naivnímu optimismu, že konečně přicházejí nějací spasitelé, nebo si dělat kdovíjaké iluze, že pod Bursíkovým vedením se smečka rozhádaných zelených intrikánů, kteří se ještě nedávno navzájem málem vraždili, jakoby mávnutím čarovného proutku přeměnila v konsolidovanou, jednotnou, akceschopnou a ještě k tomu snad osvícenou politickou sílu, je stejně naivní jako věřit, že s příchodem Paroubka se mezi nenávidícími se partičkami sociálních demokratů navěky rozprostřel klid a mír.

A ještě na jednu notorickou pravdu nezapomínejme: kdykoli někdo vykládá, že tradiční dělení na pravici a levici je již překonané, můžete vzít jed na to, že pod slupkou předstíraného politologického novátorství mu bije srdce na levém místě. Každý, kdo touží po opravdové politické změně, by proto měl hledat jinde. Bursík nic nového nenabízí, pouze starý obsah v novém líbivějším zeleném obalu.

Přesto zakončeme alespoň trochu optimisticky: je lepší soft-Paroubek, než hard-Paroubek. A představa, že si kupříkladu Stanislav Penc, lídr SZ v Královéhradeckém kraji, padne do náručí s pendrekářem Paroubkem, je ještě vzdálenější než zelený Martin s modrým Mirkem za jedním jednacím stolem.

26. 2. 2006, www.petrstepanek.cz

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

jla Jiří Lacina
14. 7. 2024

Ruští magnáti profitují z válečné ekonomiky. Tucet ruských podnikatelů si loni rozdělilo podíly ze...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Automobilový jezdec Dominik Stříteský obhájil vítězství na Rallye Bohemia a upevnil si vedení v...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Sobotní etapa nadělala rozdíly, nedělní ukáže, jak největší favorité regenerují. Cyklisty na Tour...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz