27.1.2020 | Svátek má Ingrid


POLITIKA: Bude stát diktovat, kdy mají lidé nakupovat?

29.8.2014

Senát opětovně přichází s návrhem zákazu prodeje o svátcích v hyper- a supermarketech s plochou nad 200 m2.

Tentokrát má velkou šanci na schválení. Podle návrhu socialistů v Senátu by se zákaz týkal zatím jen sedmi svátků v roce. Plány jsou i na víkendové omezení prodeje, ačkoliv zatím nejsou aktuální. Předkladatelé argumentují tím, že prodavači mají nárok na rodinný život a práce o svátcích jim do něj zasahuje.

Socialisté ve svém "boji za spravedlnost" zapomínají na skutečnost, že pro mnoho lidí je nákup o víkendu nebo ve svátek jedinou možností, jak udělat velký nákup bez toho, aby pobíhali z jednoho obchodu do druhého. Oni chtějí nakoupit pod jednou střechou.

Senátoři namítají, že jde jen o sedm dní, ale už nevidí, o kolik zaměstnanců vlastně jde. Podle posledního průzkumu funguje v České republice bezmála 700 supermarketů a 300 hypermarketů. I kdybychom brali, že v každém takovém obchodě pracuje ve svátek průměrně 50 lidí, jde o 50 000 zaměstnanců, kteří ten den nebudou moci pracovat.

Při sedmi svátečních dnech tak bude bez práce na den 350 000 lidí, kteří za neodpracovaný den zcela pochopitelně nedostanou výplatu, navíc se stoprocentním příplatkem. Jak radostně zaměstnanci přijmou fakt, že přijdou minimálně o tisícovku na výplatě?

Firmy sice ušetří na výplatách, ale zároveň přijdou o příjmy za sedm dní prodeje. Socialisté rádi argumentují tím, že firmy vydělávají víc než dost, a tedy jim týdenní výpadek v příjmech neuškodí, ale důsledek je víc než jasný - a nejde jen o ztrátu v řádu stamiliónů.

Firmy zkrátka budou propouštět nadbytečné zaměstnance. Stát tak bude muset vyplácet podporu v nezaměstnanosti lidem, které svým rozhodnutím de facto připravil o práci. Při svém tažení za "spravedlností" by ale socialisté neměli zůstávat v půli cesty.

Vždyť o svátcích (a víkendech) lidé pracují nejen v obchodech, ale i v restauracích, kinech, divadlech, muzeích, v památkách, galeriích... Pracují zdravotníci, hasiči, policisté, funguje hromadná doprava, elektrárny, pekárny... Vždyť i tito lidé mají nárok na rodinný život.

Zavřeme tedy vše. Nic nebude o svátcích fungovat. Nebude vysílat žádná televize, žádné rádio, nebudou jezdit taxíky, nepodíváte se s rodinou do zoo, život se zastaví. Takhle si to určitě socialisté nepředstavují, ale snadno k tomu může dojít.

Stát by neměl nikomu přikazovat, kdy má prodávat nebo nakupovat. Lidé si o tom rozhodnou sami a pokud existuje poptávka, bude tím pádem existovat i nabídka. Socialisté by si měli takovéto nápady nechat pro sebe a neplést se lidem do života i v oblasti rozhodování, kdy a kam jít na nákup.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraOTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.