27.1.2023 | Svátek má Ingrid


POLITIKA: Bude demokracie minulostí?

16.12.2017

Andrej Babiš a jeho lidé soustavně podrývají základy právního státu

Je to veřejně známé. Na Slovensku se Andrej Babiš soudí o očištění svého jména ze spolupráce s StB. V Česku byl minulou Poslaneckou sněmovnou vydán k trestnímu stíhání a stejná žádost leží i v nově zvolené Poslanecké sněmovně.

Jak se k oběma kauzám nově jmenovaný premiér staví? Neustále zpochybňuje práci policie a státního zastupitelství, o nichž opakovaně tvrdí, že pracují na politickou objednávku. Obvinění označuje za účelovky a politické kauzy. Toto veřejné zpochybňování podrývá samu podstatu právního státu, protože nebudeme-li si jisti nezávislostí policie, státního zastupitelství a soudnictví, demokratická republika je minulostí.

Rozhodnutí slovenského Ústavního soudu Andrej Babiš komentoval slovy, že jeho nepřátelé mají dlouhé prsty, a tedy dokážou ovlivnit soudy i na Slovensku. Tímto svým bagatelizováním rozhodnutí slovenského Ústavního soudu předseda hnutí ANO posouvá hranice demokratických zvyklostí i pro budoucí politiky a připravuje půdu pro možný chaos: všechno je dovoleno.

A jeho nejbližší političtí spolupracovníci v jeho směru pokračují, když tvrdí: „Podívejte se, jak je to načasované!“, „Mám pochybnosti o serióznosti práce policie.“ Desítky podobných výroků, přeřeknutí nového předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, že se kauza bude muset posuzovat jinak, když jde o premiéra. Radek Vondráček dokonce řekl, že by žádosti o vydání vyhověl, teprve až budou policie a soudy nezávislé! A co na to říká nový ministr vnitra Lubomír Metnar? „Budu chtít vidět, jaký je objektivní stav. Budu chtít mluvit s jednotlivými lidmi a budu chtít, aby se mi k tomu vyjádřili a řekli, jak to vypadá.“

Před deseti lety se za podobné věty odstupovalo z funkce pro porušení demokratických pravidel. Andrej Babiš a jeho následovníci jsou nebezpečím pro demokracii a svými výroky zpochybňují právní stát. Je to další z důvodů, proč s ním není možné spolupracovat.