Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Biopaliva - největší podraz na voliče

diskuse (14)
Poslanci podle všeho jednají v zájmu Babišova Agrofertu spíš než v zájmu voličů. Biopaliva, která jsou škodlivá už i podle studií EU, mají dostat další zvýhodnění na náš úkor a ve prospěch pana Babiše. A to den před volbami – na poslední chvíli, aby se ještě stihlo přehlasovat veto prezidenta, než této sněmovně skončí mandát.

Pro navýšení povinného podílu biopaliv v benzínu a naftě hlasovali poslanci KSČM, zelených, TOP 09, KDU-ČSL, ODS a ČSSD. Jinými slovy prakticky všichni. O tom, že u poslanců lobboval, se pan Babiš netají. "Ano, lobboval jsem půl roku. Proč bych to nedělal?" říká Babiš v posledním vydání týdeníku Euro.

I studie placené Evropskou komisí přitom uznávají, že biopaliva můžou životnímu prostředí spíš škodit: "Hlavním ponaučením je, že existence nepřímého dopadu na změny ve využití půdy vskutku má značný vliv na environmentální udržitelnost biopaliv," praví se např. v nedávné studii objednané Evropskou komisí. Tu EU zveřejnila až na základě žaloby environmentálních organizací, které pochopily, že podpora biopaliv nadělává především skrze masivní odlesňování více škody než užitku.

Už se také ví, že biopaliva nesnižují závislost na dovozu fosilních zdrojů. Bez hnojiv vyráběných z dováženého zemního plynu by naše řepka byla nepoužitelná. Není pravda, že biopaliva zachraňují zemědělce. Farmáři, kteří místo normálních plodin sázejí solární panely a řepku, si ničí kvalitu půdy.

Neohánějte se unií

Zlobbovaným poslancům bych především vzkázal, že není pravda, že České republice nařizuje mít podíl 5,75% biopaliv Směrnice 2003/30 Evropské unie. Státy by podle směrnice měly (ale nemusí) "zajistit minimální procento" biopaliv, přičemž ve směrnici uváděná hodnota pro rok 2010 ve výši 5,75 % není závazný cíl, ale "referenční hodnota". Zájmovým skupinám se pouze hodí číst evropské směrnice přísněji, než jak jsou napsány.

Řidiči to zaplatí

Zmíněná evropská směrnice říká: "Pokud směsi biopaliv s deriváty minerálních olejů překročí mezní hodnotu 5 % methylesterů mastných kyselin (MEŘO), musí být tato skutečnost zvláštním způsobem vyznačena v prodejních místech" To proto, aby každý věděl, že to, co si bude tankovat, mu bude ničit motor a aby nemohl Evropskou unii žalovat. Až na pumpách 1. června nenajdete zřetelné varování, že tankujete ředěné palivo, připravte si žalobu k náhradě škody za zničený motor. Bohužel to bude žaloba na náš stát, za který jednají debilní poslanci.

Podle informací automobilek snižují biopaliva životnost motorů asi o 70 % (motory rezavějí, protože biopaliva jsou hydroskopická). Výměny oleje a filtrů u motorů používajících biopaliva musí být třikrát častější. Biopaliva také zvyšují spotřebu až o 8 %, jinými slovy, tankovat se musí častěji a na plnou nádrž se ujede méně kilometrů. Aby toho nebylo málo, biopaliva jsou dražší. Již nyní platíme kvůli přibližně 5% příměsím o korunu na litr navíc. Jen na vyšších cenách pohonných hmot doplácí čeští řidiči do kapes přimíchávačů na 6 miliard korun ročně. To je pro lobbisty jistě částka, o kterou stojí za to bojovat.

Biopaliva jsou zkrátka výhodná jen pro jejich výrobce díky povinnému přimíchávání.

Bez rukou zákonodárců by biopaliva neměla nejmenší šanci. Poslanci mají tu moc zvednutím ruky tahat pokradmu peníze z našich kapes a strkat je do kapes mocných zájmových skupin. Jestli JIM to ve čtrvtek vyjde, od června benzín a nafta zdraží o další dvacetník a dohromady zaplatíme o další miliardu v cenách benzínu a nafty navíc.

Zvu proto všechny na protest proti přimíchávacímu lobbingu. Jinak to nezastavíme a ti stejní poslanci, kteří jednají v pochybném zájmu, budou opět zvoleni do svých pohodlných křesel. Pokud ve čtvrtek poslanci prezidenta skutečně přehlasují, zvolme si v pátek poslance, kteří celý tunel s biopalivy co nejdříve zruší.

Převzato z autorova blogu
PetrMach.cz

Autor je předsedou Strany svobodných občanů

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

hej Adam Hejduk, bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz