19.8.2022 | Svátek má Ludvík


POLITIKA: Bártův ´podnikatelský záměr´ zkrachoval

11.5.2011

Představitelé Věci veřejných pořád vystupují, jako by jejich strana byla nejvyšší zárukou demokracie. Ve skutečnosti jejich zakladatel a faktický šéf Vít Bárta založením strany – ve skutečnosti filiálky své bezpečnostní agentury ABL – vedl dosud nejtěžší útok proti demokracii u nás.

Všichni véčkaři se dnes ohánějí odkazem na prostoduché povídání nevyzrálé kariéristky Kristiny Kočí, že společně s předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem připravovala tři čtvrtě roku vnitrostranický puč. Tím se snaží zakrývat svůj největší šrám – Bártův „podnikatelský záměr“ z října 2008 vstupem do politiky získat lukrativní státní zakázky.

„Propojení ekonomické a politické moci potvrzují statistiky, že 40 procent zakázek v EU pro soukromé bezpečnostní agentury je zadáváno veřejným sektorem,“ řekl doslova Bárta na tajné poradě. A dodal: „Je třeba si přiznat, že my jako top management se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém minimálně nepodporujeme – například děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionalismus.“

Když tento materiál nazvaný Strategie 2009-2014 otiskla MF DNES , tvrdil Bárta, že je to „obludná hyperkonstrukce a nesmysl“. Vůbec mu nevadilo, že na iDNES byl zveřejněn i zvukový záznam jeho argumentace. Reportérovi Aktuálně.cz dokonce tvrdil: „Tady jde o demokracii a o to, že je zjevně cílem určitými silami dehonestovat mě a Věci veřejné. A to jsou věci, kterým je třeba se bránit.“ A prý se k tomu vyjádří, až MFD zveřejní celý dokument. To se stalo, ale Bárta mlčí. Pravda, vzdal se funkce ministra dopravy a chce se očistit, aby se do ní mohl opět vrátit. To je do nebe volající opovážlivost.

Avšak Bártova agentura ABL má za sebou hříchů mnohem víc. Předně špehování politiků ODS, k čemuž se původně nechtěl přiznat. Sám Bárta dával svým poslancům obrovské půjčky peněz, podle některých ve skutečnosti úplatky – tady na sebe naráží tvrzení proti tvrzení. Prostě těch špinavostí a možných špinavostí má za sebou mnohem víc.

Pan Bárta by si měl přiznat, že jeho podnikatelský záměr z podzimu 2008 zkrachoval, a měl by proto z politiky úplně odejít. Místo toho se nestydí a halasně vykřikuje – stejně jako jeho spolustraníci –, že bojují proti korupci a za očistu politické scény.

Také VV by měly změnit tón a raději nevystrkovat růžky, své náměty – tedy nikoli ultimativní požadavky – by měly prosazovat na jednání K9, nikoli na tiskových konferencích. Je naprosto nepřípustné, aby požadovaly odchod tří ministrů ODS a TOP 09, kterým zatím nikdo nějaké korupční jednání neprokázal. Je naprosto nepřípustné, aby Radek John vyžadoval na místě svého náměstka člověka spjatého s podivnou bezpečnostní agenturou. Je nepřijatelné, aby strana, která tak vážně poškodila obraz České republiky, se vydávala za vůdce boje za politickou čistotu.

Premiér Petr Nečas nemusí brát na její ultimáta zřetel. Naopak by měl požadovat odchod zbývajícího bývalého člena vedení ABL ministra Josefa Dobeše z vlády. A tvrdě odmítnout nesmysly, které požaduje pro svůj miniúřad Radek John.

Jestliže véčkaři odejdou z vlády a potopí ji, nezbude nic jiného, než vypsat předčasné volby. Podle průzkumů veřejného mínění by se VV do parlamentu vůbec nedostala – spáchala by sebevraždu. Myslím, že tohoto nebezpečí si jsou její šéfové dobře vědomi, ale tváří se, jako by neexistovalo. Existuje – je to cesta zelených a Unie svobody do nenávratna.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.czLéto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...