Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Appeasment na Klause neplatí

diskuse (197)
Proti Klausovu vydírání a jeho hře o čas (neboť ničím jiným jeho náhlá starost o Benešovy dekrety není) měly vláda a „prolisabonské" strany zaujmout tvrdý postoj a s prezidentem se ostře střetnout, politicky i právně.
Většinová reakce politické scény na prezidentův požadavek ohledně Lisabonské smlouvy je dalším důkazem její tragické nezpůsobilosti řídit stát. Proti Klausovu vydírání a jeho hře o čas (neboť ničím jiným jeho náhlá starost o Benešovy dekrety není) měly vláda a „prolisabonské" strany zaujmout tvrdý postoj a s prezidentem se ostře střetnout, politicky i právně.

Politicky: jasně říci, že jde o požadavky Václava Klause, nikoli České republiky. Věcně vysvětlit, že jeho argumentace ohledně Lisabonské smlouvy a Benešových dekretů je „falešná a prázdná" a že jeho postup je nelegitimní a pro zemi škodlivý. Apelovat na něj (třeba výzvou předsedů politických stran), aby se zachoval v duchu naší ústavy a zavázal se, že po rozhodnutí ústavního soudu, bude-li kladné, smlouvu bez průtahů podepíše.

Pokud by tento politický tlak nestačil, vláda a parlament měly okamžitě použít právní nástroje, nejlépe kompetenční žalobu před ústavním soudem. Prezident volený parlamentem nemá legitimitu k tomu, aby blokoval jeho vůli.

Až pokud by ústavní soud v kompetenčním sporu dal za pravdu prezidentovi, nastal by čas na vyjednávání o „Klausově výjimce".

Takto by se zachovala zodpovědná a sebevědomá politická reprezentace. Tu však nemáme. A tak jsme svědky klasické politiky „appeasmentu": hlavně tatíčka Klause nerozzlobit... Až na zelené a lidovce se strany více méně staví za „Klausovu výjimku", vláda o ní aktivně vyjednává. Neumí zbytku Evropy jasně říci, že to není požadavek České republiky. Že jde jen o domácí kompetenční spor, na jehož vyřešení potřebujeme od svých partnerů čas, ale ve kterém jsou čeští zastánci Lisabonu jednotní a odhodlaní.

Co hůř, je cítit ochota vlády i k dalším ústupkům. Tedy nejlepší způsob jak Václavu Klausovi říci, že jeho vydírání funguje. V okolí premiéra prý panuje názor, že ve věci jmenování českého eurokomisaře by nebylo kvůli Lisabonu vhodné „dráždit" prezidenta. Opak je pravdou. Jmenováním komisaře, který by výrazně symbolizoval protipól Klausových názorů a postojů (nejen) na Evropskou unii, by vláda zabila dvě mouchy jednou ranou. Ukázala by prezidentovi sílu a jasně mu vzkázala, že se od něho nenechá vydírat. A vyslání silného a aktivního „Antiklause" do Bruselu by bylo srozumitelnou a pozitivní zprávou pro zbytek Unie. Ale takto nejsou vláda a politická reprezentace bohužel schopny uvažovat. Co bude následovat? Dostane prezident prostor i pro ovlivňování politiky vlády v dalších oblastech?

Co takhle se poučit z minulých chyb? Mirek Topolánek si myslel, že svou loajalitou zajistí klid pro svou vládu: po roce ji Václav Klaus pomohl odstřelit. Mnozí lidovci si mysleli, že si volbou Klause koupí zákon o majetkovém vyrovnání s církví. Čekají dodnes. Ne, „appeasment" na Václava Klause nezabírá.

Po ostudě s pádem vlády uprostřed předsednictví a s neústavními předčasnými volbami politická reprezentace v režii ČSSD a ODS, za potlesku KSČM, dál zkoumá, kam až může klesnout. Poté, co sama ukázala, jak málo si váží naší ústavy, nechává nyní prezidenta, aby si osoboval pravomoci, které mu nenáleží. A zbytku Evropy definitivně ukazuje, že „ano" českého politika znamená v lepším případě „snad".

Převzato z autorova blogu na LukasMacek.blog.idnes.cz

Ředitel evropského studijního programu Sciences Po Paris v Dijonu

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Petr Kamberský
13. 7. 2024

Chlívek nepatří k naivům, kteří bezelstně adorují Británii. V českém prostředí převažují...

13. 7. 2024

Podobá se velké duté kremroli a v centru Prahy na ni narazíte skoro na každém rohu. O skutečném...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz