25.1.2020 | Svátek má Miloš


POLITIKA: ANO, komunisti a estébáci

12.5.2014

Na vládní Babišovo ANO se provalil další zlý, ošklivý, nepěkná věc. Jako by nestačilo, že sám majitel má na hlavě trajekt másla.

Novinářům se podařilo vyšťourat, že kromě již známých exkomunistů a téměř jistého agentství StB samotného majitele podnikatelského projektu, politické divize Agrofertu, hnutí ANO Andreje Babiše se mezi vlivnými členy Babišova hnutí pohybuje bývalý vysoce postavený funkcionář StB a špion, Jozef Kubů.

"Jozef Kubů je pouze řadový člen. Po nich lustrační osvědčení nevyžadujeme, stejně jako ostatní strany," uvedla mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Novináři ale zjistili, že Kubů rozhodně není jen tak obyčejný řadový člen: těžko by takový řadový člen byl přizván k rozhodování o rozpuštění stranické buňky na Praze 1.

Jozef Kubů se podle zjištění MFD zná s Andrejem Babišem mnoho let. Působil v orgánech Agrofertu, tedy byl blízkým spolupracovním Babiše. Stejně jako Babiš je z Bratislavy, s tím rozdílem, že v době, kdy s pravděpodobností hraničící s jistotou byl Babiš agent Bureš, patřil Kubů mezi špičku komunistické StB.

Vypracoval se na post zástupce náčelníka 37. odboru, působil v Berlíně a ve Vídni s krycím jménem Ledňáček. Ještě na podzim měl Kubů absolvovat tříměsíční kurz v Moskvě. Začátkem 90. let už byl u zrodu Agrofertu a od začátku působil v jeho orgánech.

Rovněž se hovoří o Petru Jetmarovi, který byl registrován jako důvěrník, a má tedy negativní lustrační osvědčení. Ze spisů vyplývá, že jako frontman skupiny Step informoval Státní bezpečnost o takzvané "závadové mládeži" okolo pražské bigbítové scény. Podle spisu je dále patrné, že poskytl jména, adresy i další informace o lidech, kteří byli posléze vyslýcháni nebo získáni jako agenti. Tedy obyčejný práskač.

Je zvláštní, kolik lidí ztratilo svou paměť. Vždyť s StB si mnoho lidí nezadalo a dokázalo odolat. Ano, našli se i slabí, kteří podlehli z jakýchkoli příčin, ať už byli vydíratelní nebo zastrašení. Přesto však informace podávaly jen ty největší skety, ti, kteří měli žaludek udávat své kamarády či známé.

Je smutné, že stačilo necelé čtvrtstoletí a tyto hříchy jsou zapomenuty. Někomu svými informacemi zničili celý život a dnes bychom na takové lidi měli pohlížet stylem "čo bolo, to bolo"? Samotné ANO je doslova prošpikováno bývalými komunisty.

Tak velké procento exkomunistů snad nemá ani ČSSD, a u ní se odhaduje počet bývalých komunistů na 40 % členské základny. Jako bych slyšel věčné remcaly o "modrobolševické" ODS. Díky nabourání databáze skupinou Anonymous víme, že bývalých komunistů je v ODS okolo 5 %.

Andrej Babiš šel do politiky s heslem, že chce stát řídit jako firmu. Už neřekl, že jej chce řídit jako svou firmu, protože kam to jen trochu jde, tam dosazuje své lidi z Agrofertu. A jak vidno, Agrofert má vlivné členy z řad StB či jejích spolupracovníků.

Dostáváme se tak do stadia, kdy stát bude řízen bývalými komunisty a estébáky. O to víc je zarážející, že je ANO vnímáno jako pravicová strana, ačkoli má díky Babišově přesvědčení o korporativismu a autoritativnímu řízení daleko blíže k fašismu. Rozhodně o pravicovou stranu nejde. Preference ještě naopak stoupají.

Co stačilo ANO za dobu, kdy je ve vládě, udělat? Vlastně vůbec nic. Předvolební sliby jsou fuč, člen představenstva Agrofertu a předseda poslaneckého klubu ANO v jedné osobě navrhuje obnovit státní dotace na bioplynky, z čehož by měla profit firma, která je součástí Agrofertu.

Kde má Babiš ony ladem ležící stamiliardy, o kterých mluvil před volbami? Kde je slib o šetření, když se začalo vesele rozhazovat? Miliardy se například nalijí do zdravotnictví, aby se vykompenzovaly zrušené poplatky pro pacienty, o osm miliard se navyšují důchody a schodek státního rozpočtu vesele roste.

Jediné, co vidíme, je dosazování lidí spojených s Agrofertem a snaha o co největší moc. Mimochodem, je zvláštní, že když na tiskovce vyhrožoval Babiš zástupci jednoho média finanční kontrolou, tak ta záhy, sotva po dvou měsících, dorazila, ačkoliv možnost, že v Praze přijde na podnikatele finanční kontrola, se limitně blíží nule.

Kdo nejde s námi, jde proti nám a zaslouží za uši, jako by říkal Babiš. A teď si představme, že by ve volbách získal 51 %. Rázem bychom přestali být občané ČR a stali by se z nás zaměstnanci republiky Agrofert. Babišovo jméno se objevuje v asi sedmi svazcích StB jak na Slovensku, tak u nás. Opravdu podvrh, obzvláště, když se obklopuje bývalými komunisty a estébáky? Ano, jemu bude líp.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraNejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.