Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MEZIBILANCE: Válka Ruska se Západem po půl roce

diskuse (263)

Blížící se půlroční trvání války Ruska s euroatlantickou civilizací na Ukrajině nám nabízí možnost mezibilance a ptát se, na to, co se agresorovi podařilo a v čem selháváme.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu 24. února tohoto roku, se velice záhy proměnil z bleskové války na poziční válku a měl za následek znovuzrození a utužení ukrajinského národa. Zároveň do značné míry sjednotil naší civilizaci, která projevila velkou solidaritu s napadenou Ukrajinou. Na druhé straně ukázal, že Putinova dlouhodobá strategie se vyplatila: Naše závislost na ruských surovinách je tak velká, že peníze, které od nás plynou každý den do Ruska jsou stále větší než hodnota zbraní, které dodáváme Ukrajině a než stojí agresora válka. Rusko bylo evidentně na sankce lépe připravené než Západ: peníze si uschovalo v daňových rájích a na sankcích i přes majetky, které byly oligarchům zabaveny, naopak začnou právě oni dále bohatnout, protože jsou schopní vybudovat pašerácké sítě na zboží, kterého je či brzy bude nedostatek: to znamená elektroniky, čipů či dílů do západního zboží, které Rusko potřebovalo i pro výrobu vlastních zbraňových systémů. Tato situace odhalila největší slabinu: Rusko není schopno vyrobit ani jediný artikl, který by mohlo vyvážet kromě zbraní a surovin, ale i ty z velké části stejně těží cizí společnosti.

A tady někde lze hledat hlavní důvod ruské agrese na Ukrajinu. Lidé se proti takovému systému začali, byť v nevelkém množství bouřit, brutalita represí se zvyšovala a Putin už neměl co nabídnout. Proto, jako všichni jeho předchůdci, potřeboval konflikt, který by předvedl jeho sílu a zároveň měl důvody k ještě větším represím: za války s nebezpečným nepřítelem musí být národ jednotný. Takhle se Rusko chovalo vždycky, jak dokázal badatel Ruské akademie věd Vladimir Serebjannikov, cituji: „Rusko strávilo od 14. století dvě třetiny své existence ve válce, a pokud zrovna neválčilo, tak se na válku připravovalo.“ Zároveň předvádí, že cena života je tam stále velice nízká. Proto je možné Rusko považovat za poslední koloniální velmoc, která si dokazuje svou sílu jen velikostí. Válka je tam sebeidetifikačním klíčem.

Aby však Rusko mělo důvod k agresi, potřebovalo si vymyslet na Ukrajině nebezpečného nepřítele a díky tomu posunulo i substanci lži, která se definuje jako nepravdivý výrok s vědomým záměrem oklamat druhé za účelem získání nějaké výhody či trestu. Lži se rozlišují zpravidla na malé či milostivé, jako lhaní dětem či nemocným a na velké lži, které způsobují značné škody, což je případ války, v které se hromadně vraždí civilisté včetně dětí, znásilňují ženy, unášejí obyvatelé, pálí lány obolí atd.

Jenže donedávna, aby lži lidé uvěřili, musela obsahovat kousek pravdy, to se v případě osočení Ukrajiny z nacismu a militarismu neděje. Nacisté tam nejsou a k militarizaci došlo jen kvůli strachu z napadení po anexi Krymu. A aby absurdita byla dovršena, chce Rusko podle jejich vyšetřovatele Alexandra Bastrykina, obvinit zadržené ukrajinské vojáky kvůli tomu, že bránili svou zemi, před mezinárodní tribunál, protože se podle nich provinili proti míru a bezpečnosti lidstva. V něm by zasedali soudci z Ruska, Sýrie a Íránu, kde vládnou podobné režimy, kde řekne-li vládce budiž pravda, lež se stane pravdou.

Napsáno pro ČRo Plus.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz