5.12.2020 | Svátek má Jitka


MÉDIA: Plán v uvozovkách?

18.4.2020

V Událostech uvedla ČT reakce několika politiků nevládních stran, a to ODS, SPD a KSČM. Petr Fiala do televize pronesl větu, že vláda představila plán v uvozovkách.

Samozřejmě, nedělám si iluze (i když se na druhou stranu leccos nechá vyčíst ze souvislostí!). jak detailně ČT pracuje s informacemi z rozhovorů, které jí poskytují politici. V Událostech se moderátoři zaměřili na „kritiku“ plánu vlády na postupné rozvolňování omezení, která byla vyhlášena při zavedení nouzového stavu. Vláda představila plán na postupné uvolňování podmínek, v němž navrhla postupné otevírání provozoven a obchodů. Ten plán, či harmonogram, obsahuje předpokládané datumy otevření provozoven, obchodů, služeb a kulturních akcí. V zásadě je velmi podobný tomu, co představila například rakouská vláda nebo dánská vláda. Právě rakouským plánem se ten český mohl částečně i inspirovat. V době, kdy rakouský kancléř představil plán na postupné „otevírání“ ekonomiky a společnosti, o něm česká opozice hovořila jako o „jasném programu“ a vyčítala vládě, že žádný takový konkrétní plán nemá. Vít Rakušan, předseda STAN, pak označil projev rakouského kancléře jako významný, po kterém mu i opozice zatleskala.

Vláda tedy představila obdobný plán, místopředseda vlády Karel Havlíček, který o uvolňování opatření za vládu na tiskové konferenci hovořil, dokonce připomenul, že plán české vlády je oznamován v době, kdy Rakousko také podobný plán připravilo. ČT pak o den později uvede stanovisko předsedy ODS Petra Fialy, který o tomto plánu hovoří jako o plánu v uvozovkách? Vypadá to někdy i tak, že ČT dokáže výběrem komentářů dokonale politiku české opozice „shodit“. Jinými slovy, nebyl plán či harmonogram a bylo to dle opozice špatně. Vláda plán připravila, podrobně ho na tiskové konferenci ústy několika členů vlády představila, a je to zase špatně.

„Výborná“ byla i kritika opozice, a to pirátů, že vláda chce otevřením škol pro žáky I. stupně „ušetřit na ošetřovném“. Přitom ministr školství Robert Plaga naprosto jasně formuloval podmínky pro opětovnou výuku žáků na I. stupni, a sice že jde o možnost (dobrovolnou) a o nabídku těm rodičům, kteří by tak mohli začít chodit do práce a místo ošetřovného by pak pobírali svůj plat. Stát by „ušetřil“ na ošetřovném, ale rodiče by si vydělali více peněz, protože by pobírali normální plat. Co je na tomto opatření špatného, opravdu nevím. Ne všichni rodiče jsou totiž nadšeni z toho, že suplují učitele, když jejich ratolesti řeší domácí úkoly „on-line“ a trochu v tom „plavou“.

Na závěr pak uvedu takový „šťouchanec“ vůči Andreji Babišovi, který ne zcela vyšel. Moderátor ČT Martin Řezníček vedl s Babišem asi půlhodinový rozhovor, v němž se ho tázal mimo jiné i na to, proč už nevystupuje na tiskových konferencích po jednání vlády. Babiš se podivoval tomu, že ho ČT kritizuje za neúčast, když před tím mu ta samá ČT vyčítala, že využívá tiskové konference k sebeprezentaci. (Mimochodem, naprosto stejný „problém“ má americký prezident Donald Trump s pokrokovými médii, která ho obviňují ze sebeprezentace, a to Trump si vymínil, že na pomoci – šeku – každému Američanovi bude jeho podpis.) Poslední otázkou však Řezníček nijak zvlášť nezabodoval. Začal tím, jak se miliardáři na světě podílejí na pomoci při řešení virové pandemie a zda Babiš o něčem takovém taky neuvažuje. Babiš prohlásil, že on pomáhá od svého vstupu do politiky, že je mu trapné o tom mluvit, ale na přímou otázku odpoví. Jeho nadace už podle něj rozdělila půl miliardy korun, on sám poslal asi 20 milionů pro samoživitelky. Řezníček pak poděkoval a ukončil interview. Toto interview bylo vedeno v ten samý den, kdy Evropská komise zrušila své rozhodnutí o pozastavení dotací pro Agrofert až na částku asi 1,6 mil. Kč, o niž se Česko chce s Evropskou komisí stále soudit.

Příliš velká aktivita se prostě někdy moderátorům ČT „vymkne“ z rukou. Pak to skutečně vypadá, jako by politika opozice plavala na vodě. Možná by bylo někdy i lepší, kdyby čeští opoziční politici ani rozhovory pro ČT neposkytovali, protože i ta nelepší snaha o „objektivitu“ se pak v ČT nezadaří a divák si ze sledování neodnese to, že ve vládě sedí hlupáci. Někdy to nakonec vypadá obráceně.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.