29.3.2023 | Svátek má Taťána


MÉDIA: Mladá fronta Dnes považuje presidenta za extremistu

9.7.2007

„Pražský hrad obsadila extremistická organizace. Kdo nesouhlasí s našimi názory, je komouš – tak vidí svět lidé z prezidentské kanceláře. Lidé z okruhu prezidenta, jsou minimálně na hranici zdravého rozumu. Současný prezident a spol. využívají autority úřadu nejvyššího ústavního činitele k šíření názorů, které mohou negativně ovlivnit další směřování naší země.“ Tyto věty jsme se mohli dočíst ve středeční Mladé frontě Dnes (4.7.). Tu první větu dokonce autor článku, vedoucí brněnské redakce MfD Karel Škrabal vetkl do titulku. Zopakujme si ji tedy: „Pražský hrad obsadila extremistická organizace“.

Důležité je vědět, že ten článek nevyšel v zábavné rubrice „Objev týdne“, nebyl vysázen pod čarou kurzívou, jak bývají obvykle fejetony či glosy. Naopak: skvěl se v záhlaví komentářové stránky, na samém čele názorů, v grafické podobě, kde obyčejně nacházíme texty předních komentátorů listu. Není to tak dávno, co pod touto dvousloupcovou rubrikou bývalo poctivě připsáno: „Tyto názory vyjadřují stanovisko listu“.

Názor redakce či vydavatele (vlastníka) do novin patří. Patří dokonce opravdu na čestné místo, kam je zařazovala i MfD. Dozvíme se v nich, jakého smýšlení je tento list, jeho redakce a jeho majitel. Zvíme odtamtud, s čím a kým máme tu čest, z jakých myšlenek vydavatel vychází a jaké cíle sleduje. Je to tedy poctivá hra. Jistě jiný názor na daňovou reformu bude mít vydavatel MfD a vydavatel Práva. Jiný názor na bodové hodnocení léků bude mít věstník lékařských odborů, letáky Svazu pacientů – či firemní měsíčník zdravotní pojišťovny. Každý podle svého vydavatele – a jeho zájmů.

Článek, z něhož jsem citoval úvodem, konstatuje, že president republiky a jeho spolupracovníci jsou nebezpeční lidé, kteří sdělují veřejnosti nebezpečné, škodlivé a venkoncem nepravdivé věci. Autor článku mínil ten titulek opravdu doslova, bez nejmenší nadsázky. Inu, má na svůj názor právo. Prostě považuje presidenta a jeho lidi z nějakého důvodu za takové, jak je popsal. To ještě nemusí nic znamenat, je to názor jednoho novináře. Kdyby…

Kdyby nebyl otištěn právě na tom místě, kde zpravidla nacházíme „komentáře vyjadřující stanovisko listu“. To může znamenat dvojí: buď nedůslednost grafika a editora (prohodili články a ten, který měl být pod čarou, pronikl do „otvíráku“), nebo je to záměr a stanovisko Karla Škrabala je opravdu stanoviskem Mladé fronty Dnes. To znamená, že vydavatel, redakce a kompletní osazenstvo tohoto listu se shoduje na tom, že „současný prezident a spol. využívají autority úřadu nejvyššího ústavního činitele k šíření názorů, které mohou negativně ovlivnit další směřování naší země“, a jsou tak „extremistickou organizací“.

To je vážná věc. Nejčtenější, za liberální se vydávající list považuje hlavu našeho státu za extremistu. Měli bychom o tom vědět, až si budeme vytvářet svůj vlastní názor – na presidenta – i na ty noviny.

(Psáno pro Česká média)