7.2.2023 | Svátek má Veronika


MÉDIA: Dívejme se na Zemana bez nálepek

27.11.2015

Miloš Zeman kandidoval na Hrad jako přesvědčený europeista. Jeho volebním mottem bylo vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě a přijetí společné měny euro.

Myslím, že projevem k letošnímu výročí 17. listopadu, zejména pasáží o tom, že každý národ si musí vládnout sám, dal Zeman jasně najevo svůj vztah k současnému vedení EU. Nejsem si jist, jak dalece byla jeho kritika namířena na celou myšlenku společné Evropy, nicméně na neschopnost současného evropského vedení zcela jistě ano. A společná měna euro? Díky řecké krizi je zapomenuta.

Česká média šílela, když Miloš Zeman jednal s prezidentem Putinem, mlčí však, když jednání s prezidentem Putinem jako se strategickým partnerem ohlásí o několik měsíců později francouzský prezident Hollande, Krym nekrym.

Česká média šílela, když Miloš Zeman jednal s čínským prezidentem, mlčí však, když o několik měsíců později britská královna vozí stejného čínského prezidenta ve zlatém kočáře. Ostatně, premiér Bohuslav Sobotka mediálně zostudí prezidenta za 17. listopad a poté s pompou odjede do Číny, kam mu Miloš Zeman otevřel dveře.

Česká média šílela, když Miloš Zeman prohlásil, že migranty do Česka nikdo nezval a když přijdou, musí dodržovat české zákony. Po několika měsících to říká většina evropských státníků, USA dokonce uzavřely pro syrské migranty hranice.

Česká média šílí, když za Milošem Zemanem na pódiu vykukuje Martin Konvička. Jak dlouho bude trvat, než se světoví státníci zbaví politické korektnosti a veřejně prohlásí, že právo šaría není slučitelné s evropským právem a evropskou demokracií? Jsou pro Českou republiku více nebezpeční ti ministři a zákonodárci, kteří ji chtějí v rámci „evropské solidarity“ otevřít migrantům tak, jako Německo, nebo Martin Konvička?

Popularita prezidenta Miloše Zemana roste a jeho oponenti mluví o populismu a vyvolávání nízkých pudů. Nemusíme Zemana milovat a i k jeho názorům musíme přistupovat kriticky, ale zkusme se oprostit od nálepek, které Zemanovi dávají média, a dívat se na jeho politiku střízlivýma očima.