1.2.2023 | Svátek má Hynek


JUSTICE: Amnestie 2013

17.1.2013

Závěrečný majstrštych prezidenta Václava Klause. Ale co dál?

Tento text navazuje na článek Soudci jsou nesvéprávní a občané za ně platí (NP, 8.1.2013)

Mistrovské dílo Václava Klause opět potlačilo do pozadí dokonce i prezidentské volby. Na druhou stranu nebudeme si nalhávat, že než volba druhořadého prezidenta, je daleko důležitější bezpečnost občanů. A toto téma Václav Klaus nastolil opět s dokonalostí cizeléra.

Pokud vyslovíme "A", a kritizovat u nás umí každý včetně bývalé Ústavní soudkyně Wagnerové či Ivy Brožové, musíme říci i "B". Jinak podstata excelentně nastolená amnestií přesně na hraně opět zapadne. Kdyby bylo propuštěno pár neškodných, bylo by to sice krátkodobě spravedlivější, ale ani pes by po podstatě neštěkl. Pouze Václav Klaus by si připsal kladné body, vlk by se nažral a koza by zůstala celá. Kdyby ale prezident pustil skutečně ostré gaunery, šlo by nám o životy a to už by bylo dramaticky za hranou.

Ale dost bylo amnestie. Žvásty zanechme těm, co žijí z europských fondů. Nebo užírají peníze vysokým školám. Jako Pehe. Jako Dvořáková. A další géniové evropské žvanírny bez zodpovědnosti. My musíme jít dál.

To "B" dejme k celospolečenské diskuzi. Razantně a rychle. Vypusťme vřed s hnisem. Vyražme dveře s nicnedělající Brožovou. I s futry. Za nicnedělání. Za naprostou ignoraci řešit problémy. Za neschopnost a za totální absenci být vůdčí osobou soudců a ochranou společnosti! Jako s generálním ředitelem ŘSD. Jako s Rampulou a dalšími. Brožová měla řvát a klečet před parlamentem a dávat návrhy. A před ní Wagnerová. Místo toho jsou zašité na teplém bidýlku. A moralizují. Nadosmrti. Nikdo je nemůže poslat do civilu. Natož za nezodpovědnost a nicnedělání potrestat!

Občané, jste zoufalí z osobních dennodenních okrádání a loupení bez výsledku nejen nápravy, ale dokonce chytání lumpů bagatelních trestních činů? I na to je řešení. Nemusí být na roky, ale na týdny. Novelou zákona a relativně rychlým schválením. Ale musí být logické a jasné. K čemu je zákon poslankyně Řápkové, když nemá finální řešení? Ano, bandy nepřizpůsobivých kriminálníků všeho druhu vykázáním. Ale kam? K sousedům? To není řešení. A na Mars je nepošleme. Je daleko čistší a použitelné na všechny bez rozdílu. Naprostá svoboda ano. A bez výjimek. Ale pouze pro ty, kteří svobodu nezneužívají. Ostatní musíme tvrdě hlídat. Ale proč ještě lumpy živit a ohřívat? Jistě, nebezpečné samozřejmě - a třeba na samotky do katakomb. Jako Roubala a další. Ale co okapozloděje a čórkaře? Co neplatiče alimentů? Kolik toho zaplatí z kriminálu?

Využijme situace a za ušetřené peníze nakupme náramky. GPS funguje spolehlivě. Dejme soudcům novelu. Místo dvou let tvrdého žaláře za opakované krádeže pět až deset let nesvobody s náramky. Hlídat každý krok, každou otočku. Sundáš náramek? Je to pokus o těžký zločin či jeho příprava. Minutu po ukradení auta budeme vědět, kde se kriminálník pohybuje. Minutu po přepadení babičky budeme vědět, kde se opakovaný lump pohybuje. Skončila doba obecních policajtů a radů Vacátků proti zločincům. Ti jsou mobilní. Udeří bleskově kdekoliv a kdykoliv. A policisté musí mít možnost stejně rychlé prevence. Přes GPS. Využijme ušetřených (dočasně) peněz. I objekty se tak dají chránit.

I rasismus se tím sníží. Ti, co budou vytvářen zločinnost, budou na každém kroku hlídáni. A poctiví občané budou klidnější. Bagatelní trestné činy nezmizí, ale pohyb pochybných existencí bude sledován.

Zákon nemusí být složitý. Recidiva musí mít jasná pravidla. První – náramek rok, druhý a další vždy násobky. Až třeba náramkové doživotí a absolutní ztráta svobody. Bleskové chycení zločince a nemožnost si užívat lupu, nikoliv mnohaleté soudy o ničem. A opakovaně v kriminále, kde lumpy ještě živíme? To je fraška. Zvlášť když se Klausovou amnestií odhalilo, že na pár týdnů soudci zavírají i recividisty dvacetkrát trestané! Jak to, že jsme to nevěděli a až amnestie to odhalila? A teprve na to naroubovat zákon z "pera Řápkové", jak zabránit seskupování lumpů bagatelních trestných činů.

To je cesta budoucnosti. Skutečně moderní ochrana svobody 21. století! Přes GPS!

Ale nutné připravit ochranu proti zneužití systému, jenž musí hlídat parlament či někdo podobný. Svoboda a demokracie bez jasných dimenzí a tvrdých mantinelů neexistuje. Je bezbranná a zranitelná. A nepomůže ani sto visacích zámků či bytelných mříží.

Pokusme se najít společně systém, který teprve potom legislativa ošetří, protože iniciativa od sebezahleděné justice je cesta do pekla.

Využijme vzedmuté celospolečenské vášně k obrodě justice!