16.4.2021 | Svátek má Irena


GLOSA: Strany a větší průhlednost

30.6.2011

Minulý týden jsme vyzvali parlamentní politické strany, aby si v rámci své otevřenosti a boje za průhlednější stranické finance zřídily tzv. transparentní účty. O co jde? Transparentní účet má jednu unikátní vlastnost - možnost anonymního pasivního přístupu k účtu v reálném čase prostřednictvím internetu. Tedy že kdokoliv se může podívat na pohyby na účtu, příjmy a výdaje. Jinými slovy, volič by měl kontrolu nad tokem peněz, které putují do a z politických stran.

Určitě to není spása, která by sama o sobě zatočila s korupcí v této zemi, a navíc by to ani nebylo Česko, aby u nás někdo nenašel způsob, jak to někdy později obejít, ale touto bariérou a větší transparentností, by se alespoň omezil prostor pro nejasné financování stran či neprůhledné výdaje za volební kampaně. Navíc by to byl vstřícný krok, že to politici s bojem s korupcí, neprůhledností a větší vlastní otevřeností myslí vážně a upřímně. Proč? Protože lze tento krok udělat prakticky ihned, bez změny ústavy, zákonů, předpisů, norem a podobně. Je to jen o dobré vůli. V tomto případě tak odpadá seriál výmluv, proč něco nejde, odpadá taktické natahování (ne)řešení problémů do nekonečna, jako to vidíme například u marných snah na snížení poslanecké imunity.

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. V tomto konkrétním případě by bylo zajímavé ty důvody slyšet. Nedostatek času, zdlouhavá legislativa, komplikovaná aplikace či složitá politická vyjednávání to být nemohou.

www.bankovnipoplatky.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.