26.9.2020 | Svátek má Andrea


GLOSA: Stmelení úředníci

22.3.2008

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Pětatřicet úředníků Ministerstva práce a sociálních věcí si vyrazilo z kopýtka. Koupání, saunování, terénní čtyřkolky, paintball… Celkem tři dny v luxusním hotelu v Rančířově u Jihlavy za „pouhých“ 392 tisíc – bez DPH.

Tři čtvrtiny nákladů šly na vrub Evropského sociálního fondu. Prý „teambuilding“, což volně přeloženo znamená cosi jako stmelování kolektivu. A co na to ministr Petr Nečas? Vyjádřil nelibost nad tím, jak neúčelně Evropská unie utrácí peníze. Na to máme v Česku jedno příhodné přísloví: „Zloděj křičí chyťte zloděje!“ O tom, na jaké konkrétní projekty budou vynaloženy prostředky z jednotlivých fondů EU se totiž nerozhoduje v Bruselu. Rozhodují o tom naše instituce – tzv. poskytovatelé. Mimo jiných převážně jednotlivá ministerstva. A v případě Evropského sociálního fondu jde právě o Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Zjednodušeně řečeno tedy jeho úředníci poskytli dotaci na radovánky sami sobě. A to v době, kdy matka, která porodí dítě, musí „za trest“ při týdenním pobytu v porodnici zaplatit 840 korun a kdy seniory poplatky u lékařů a za recepty obraly už i o těch pár desítek korun, které jim zbývaly ze skromné penze. A také v době, kdy řada handicapovaných lidí měsíce marně čeká na svůj invalidní důchod od České správy sociálního zabezpečení. Ta se pranic nestará o to, kde mají vzít peníze na jídlo a platby za bydlení. Má toho prý moc a selhává lidský faktor. Možná ten její lidský faktor také někde „stmeluje kolektiv“ po vzoru svých rezortně spřízněných kolegů z ministerstva.

A pokud by se stalo, že handicapovaní lidé mezitím skončí hladoví pod mostem, pak ministr Nečas jistě včas přispěchá s patřičnou kritikou Evropské unie. Ta přece za všechno může! Nebýt jí, tak by jistě naši úředníci vzorně pracovali pro blaho občanů a nebrázdili čtyřkolkami malebnou Vysočinu. Neflákali by se v bazénech a saunách za peníze daňových poplatníků. A určitě bychom měli také pravdomluvné politiky nebo dokonce i neúplatné a bezúhonné policisty či soudce.

(Psáno pro deník Metro)

poslankyně Evropského parlamentuCharitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.