24.6.2021 | Svátek má Jan


GLOSA: Sliby se slibují, blázni se radují

12.1.2008

Před 27 lety přísahal profesor Jan Švejnar věrnost Spojeným státům. Jak své „přísahy“ bere prezidentský kandidát sociálních demokratů a zelených vážně nejlépe dokumentují jeho vlastní slova:

„...´Ten slib jsem složil kolektivně, opravdu si už nepamatuju přesně, co je tam napsáno, ale bylo tam něco v tom smyslu, že se vlasti zříkám a že nebudu sloužit někde jinde. V té době měla Amerika možnost pouze jednoho občanství. Člověk musel ztratit jiné, to bylo požadováno,´ řekl dneska při návštěvě Českých Budějovic Jan Švejnar MF DNES...

...´Ten slib jsem v tom shluku dvou set nebo tří set lidí složil, to nepopírám. Spíš se jeví otázka, jak je to interpetováno, a to se právě nyní snažím zjistit od amerických úřadů´...“

Možná by nebylo zcela od věci, kdyby někdo blízký sociálním demokratům s právnickým vzděláním (jen ne loňský geniální investor s diplomem z Plzně) vysvětlil profesoru Švejnarovi, jaká je správná interpretace českého prezidentského slibu.

Pokud má problém pochopit text americké ústavy a „snaží se zjistit, jak jej americké úřady interpretují“, je na místě obava, že by v případě svého zvolení mohl mít podobné potíže i s textem českým. Také v tomto případě by jej totiž skládal ve shluku několikati set lidí.

www.angle.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.