12.7.2020 | Svátek má Bořek


GLOSA: Politolog v řiti

15.5.2007

„Když je politolog Daneš v Hustleru, tak je tak trochu v řiti,“ vyhlásil v rozhovoru pro stejnojmenný magazín bavič, herec a všestranný komentátor Jan Kraus v dobách, kdy jsem Hustleru šéfredaktoroval.

Od té doby přešlo pár let a tak trochu v řiti jsou všichni čeští politologové, protože v politice, kde forma vždy lehce převládá nad obsahem, poklesla forma o několik pater níž, a jim tak nezbývá než zabývat se vzájemnými urážkami a nadávkami politiků, obviněními ze lží i všelikých zločinů, nemravnými posunky atp. A obsah, ten se dávno kamsi vytratil a zbyly jen mocenské zájmy, které velí využívat všech prostředků k vlastnímu prospěchu.

Politika jako služba občanům? Nenechte se vysmát; možná ještě tak nějaký vesnický starosta slouží, ostatní jsou vrchnost, elita, zkrátka noví proletáři, co kolem vás ve svém bavoráku jen proletí, a úřednická šikana občanů vzdor četným slibům neklesá a naopak dále posiluje.

Za sedmnáct let se služebníci bývalého režimu, kteří zprvu žili v obavách, zda na ně nedopadne revoluční sametová pěst, oklepali a tiše navrátili do svých dřívějších pozic; ti starší protlačili nahoru své děti, synovce a neteře. Někteří z těch, kdo své úspěšné kariéry nastoupili už před listopadem 1989, dnes hlasy plnými hněvu volají: „S komunisty se nemluví!“ Nesouhlasím s Grebeníčkem, Filipem, Švorcovou a nejsou mi ani trochu sympatičtí, na rozdíl od mnoha překabátěných bojovníků proti komunismu však mají tihle tři aspoň páteř.

Poté, co se domácí politologové ocitli v řiti, totiž v tlející tůni domácí politiky, rozhodl jsem se přenechat komentování jiným, neboť na slovo vzatých komentátorů je dost a dost. Někteří vzešli z kultury a snili o tom, aby mohli komentovat politiku, a dnes tak činí; dovolte mně nastoupit opačný směr.

www.danes.czSNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.