7.2.2023 | Svátek má Veronika


GLOSA: Jak se zachová Bradáčová?

21.4.2017

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stojí před složitým problémem.

Na stole jí totiž leží trestní oznámení na rozhodnutí úředníků ministerstva dopravy, resp. ministra dopravy Ťoka, kteří při přidělení zakázky na výběr mýtného bez výběrového řízení flagrantně porušili několik zákonů. Metoda zadání pětimiliardové zakázky spočívala v tom, že vláda odsouhlasila obecný dokument o zadání zakázky bez soutěže a ministr poté nechal alibisticky podepsat smlouvu svého náměstka Kopřivu.

Odloží-li vrchní státní zástupkyně toto trestní oznámení, otevírá se cesta pro řadu obecních zastupitelstev, které analogicky mohou schválit dokument o složitosti té či oné obecní zakázky a smlouvu bez výběrového řízení podepíše třeba tajemník. Obecní zastupitelstva jsou mnohdy v úplně stejné neřešitelné situaci jako vláda, kdy je např. tlačí časové podmínky dotace a reálně hrozí ztráta dotace díky pravděpodobnému odvolání některého z neúspěšných soutěžících.

Když může zákony porušovat vláda a ministerstvo dopravy, stejným způsobem v tísni mohou postupovat obecní zastupitelstva. Bude vrchní státní zástupkyně měřit všem stejně?

Autor je senátor za ODS