20.1.2022 | Svátek má Ilona


GLOSA: Blbnutí pokračuje

2.12.2021

Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu novým premiérem Česka. Zeman byl oddělen od ostatních účastníků hermeticky přes průhledný materiál. Hlavní hygienička tak možná nebyla úplně spokojena, protože preferovala jmenování „online“. Mimochodem, docela vyhrožovala a varovala před „porušováním předpisů“, tj. že pozitivně očkovaný má zůstat 14 dní v izolaci bez kontaktu s okolním světem. Byl by to podle ní „špatný příklad“. Nakonec tedy z toho byl onen proces přes průhlednou stěnu. Puristé se jistě budou zajímat o to, zda jmenovací dekret podepsaný prezidentem byl bezinfekční, a pokud se Fiala nakazí covidem, bude to „další nákaza v Lánech“?

Ale dosti legrace. Média nás nyní oblažují dalším „senzačním“ sdělením – virus mutuje a nyní existuje varianta nová, původně snad nazývaná ný či nu. Chyba lávky – jmenuje se oficiálně omikron. Důvod je svým způsobem typický pro současný hyperkorektní svět. Světová zdravotnická organizace (WHO) vysvětlila, proč při pojmenování nové varianty koronaviru přeskočila dvě písmena řecké abecedy. Ný je podle ní totiž snadno zaměnitelné s anglickým slovem „nový“ a ksí je v angličtině (xi) shodné s běžným příjmením, uvedl mluvčí organizace. To vedlo ke spekulacím, zda se nevyhnula písmenu ksí kvůli obavám z hněvu čínského prezidenta, napsal list The New York Times. WHO se totiž řídí anglickými přepisy řecké abecedy, které se v případě vynechané dvojice píší „nu“ a „xi“. Anglický přepis jména čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga je „Xi Jinping“.Mluvčí WHO Tarik Jašarević tuto verzi v sobotu v obecné rovině potvrdil. Podle něj řecké písmeno ný (v angličtině nu) je velmi snadno zaměnitelné ve výslovnosti s anglickým termínem „new“, což česky znamená nový. A termín ksí (v angličtině „xi“) podle něj organizace nepoužila, protože to je v některých regionech běžné příjmení. Zároveň doplnil, že se WHO snaží při pojmenovávání nemocí hledat takové názvy, které neuráží žádné „kulturní, sociální, národní, regionální, profesní nebo etnické skupiny.“

Zaznamenal jsem samozřejmě posměšné reakce na prohlášení WHO. Vzpomeňme si na to, jak dlouho WHO otálela s vyhlášením celosvětové pandemie, jak se snažila v počáteční fázi mírnit obavy a co z toho nakonec vzniklo. Hlavním leitmotivem posměchu je ale skutečnost, že covid pochází z Číny a WHO se bojí urazit čínského prezidenta. Čína navíc pokračuje v drakonickém tažení proti covidu (asi ví proč) a kvůli pětici pozitivních uzavřela několik regionů s mnoha miliony obyvatel.

Naši zavírači – v prvé řadě předseda ČLK Milan Kubek – tak musí chrochtat blahem nad čínským postupem. Já k tomu jenom dodám, že totalitní stát používá totalitní prostředky.

A propos Milan Kubek – tentokrát jsem si nenechal ujít pořad OVM na ČT, protože v něm byli Adam Vojtěch (nemocný s covidem, a přesto mluvící), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a právě zmíněný Kubek. Ten opět opakoval své teze o „včasném lockdownu, který zabrání ekonomickým ztrátám“, Vojtěch hájil dosavadní kroky vlády a Válek prohlásil, že povinné očkování prosazovat nebude. Na otázku, zda zruší Vojtěchovu vyhlášku o povinném očkování seniorů nad 60 let, neodpověděl. Kubek dále prohlásil, že lékaři, kteří s ním nesouhlasí, mohou odejít z komory a mají se věnovat „léčitelství“. Je to prostě demokrat do morku kostí.

Nicméně, vláda v demisi by skutečně měla co nejdříve skončit a úřadovat by měla začít nová vláda vzešlá z voleb. Doufejme, že se tak stane co nejdříve. Uvidíme, jestli Válek dodrží své slovo a povinnou vakcinaci zruší. Osobně jsem toho názoru, že vakcinaci musí člověk důvěřovat a pak ji podstoupí zcela bez problémů.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.