26.1.2021 | Svátek má Zora


EVROPA: Brusel není dojná kráva

20.10.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Nic proti lidem se zkušenostmi úspěšných byznysmenů ve státní správě. Máloco jí chybí víc. Problém nastává v okamžiku, kdy si takový byznysmen plete službu veřejnosti s dojnou krávou.

Podivné propletence poradců, náměstků či lobbistů, které vznikají po každých volbách kolem nově jmenovaných ministrů, jsou pak často příčinou neúspěšné a drahé veřejné služby. Jednoduše proto, že všichni zúčastnění včetně spřízněného ministra nastavují a řídí důležité procesy tak, aby vynášely hlavně jim. Bývají především tam, kde se točí velké peníze. Třeba miliardy z evropských fondů. Proto se nemůžeme divit, že své pašalíky například na ministerstvu průmyslu a obchodu už obsadili exponenti firem, jejichž zisk se vytváří právě na základě schopnosti tyto peníze sehnat. Ostatní ministerstva na tom patrně nebudou o mnoho lépe. Jen se zatím neocitla v důkladném hledáčku reportérů.

Příkladem jde sám premiér Mirek Topolánek. Jeho sdružení Becario, které má podporovat studenty, dostalo v rámci programu EU Leonardo díky Topolánkově první ministryni školství Miroslavě Kopicové více jak čtyři miliony korun. Pár set tisíc dostali studenti a zbytek? Golfové turnaje a o dalším nevíme. Tedy zatím.

„Pomoc pro budoucnost našim dětem“ – tak se jmenuje sdružení Zuzany Paroubkové. Kdoví, zda si také dělá zuby na evropské peníze. Zatím prý jí bývalý muž Jiří Paroubek pomáhá shánět sponzory. O tom, kdo a proč její aktivity podporuje, však paní Zuzana zarytě mlčí. „Co je komu do toho?“ vzkazuje nám přes média a přidává vyhýbavé odpovědi na otázky, zda-li má z peněz sdružení nějaký příjem. Za co se asi paní Zuzana stydí? Stejně tak jako není nic špatného na byznysmenovi ve státní správě, tak není nic špatného ani na tom, aby člověk, který je schopen zajistit finance pro děti, byl za tuto aktivitu placen. Umožní mu to se takové činnosti věnovat naplno a kvalifikovaně.

Ten problém spočívá v neprůhlednosti a bezostyšnosti, s jakou nás současní či bývalí mocní odsouvají z výsluní civilizovaných států. Také proto leží naše peníze v Bruselu. Ten totiž roli dojné krávy odmítá.

Psáno pro deník MetroAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.