Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EUROVOLBY: Jenom 37 % pro vládní strany!

diskuse (55)

Volby do europarlamentu skončily pro strany vládní koalice propadákem. Je zřejmé, že se efekt politiky „Antibabiš“ naprosto vyčerpal a zejména koalice SPOLU a Piráti musí přijít s něčím jiným.

Nejprve se ovšem zastavme u kdysi velké strany – sociální demokracie. Tu dokonce přeskočilo hnutí PRO- Jindřicha Rajchla a SOCDEM získala necelá 2 % hlasů. To je jen dokladem fatálně hloupé politiky stávajícího vedení SOCDEM spojeném se změnou značky a absencí významnějších lídrů. Lubomír Zaorálek je sice postava známá, nicméně nepopulární a takto to s kdysi nejsilnější stranou v Česku dopadá. Navíc se ukázalo, že „odstřižení“ od Miloše Zemana se „povedlo“. SOCDEM tak získala své věrné voliče, ale těch je zatraceně málo.

Parlamentní strany ovšem celkově nedopadly dobře. Vůbec nezafungovalo spojenectví SPD a Trikolóry. Do europarlamentu se dostal z druhého místa jediný kandidát – Ivan David. Kandidáti Trikolory neuspěli. Zdá se, že protestní efekt SPD dokázaly na sebe strhnout jiní.

Úspěšně si počínaly naopak koalice neparlamentních stran a hnutí – Přísaha a Motoristé a STAČILO!. Tyto dvě koalice na sebe dokázaly strhnout bezmála pětinu voličů. V případě koalice Přísaha a Motoristé se navíc „podařilo“ obviněním Filipa Turka z příklonu k fašismu rozčeřit předvolební atmosféru natolik, že se tato koalice stala třetí nejsilnější stranou. Plasticky se tak ukázalo, že negativní reklama je mnohdy účinnější než sebelépe míněná vlastní propagace.

Koalice STAČILO! těžila z vystoupení europoslankyně Kateřiny Konečné. O té bylo v médiích podobně jako o Turkovi také leccos negativního napsáno, ale tato koalice se nakonec ukázala jako životaschopná. Na každého už netrčel z její volby cejch „bolševika“ a kritika evropské politiky vynesla této koalici čtvrté místo. Z hlediska preferenčních hlasů to byli právě Filip Turek (49 %) a Kateřina Konečná (40 %), kteří u svých voličů nejvíce zabodovali. Třetí byl Ivan David z SPD s 30 % preferenčních hlasů.

Zbývají nám tak dvě nejúspěšnější hnutí a koalice. Koalice SPOLU skončila na druhém místě a do europarlamentu vyšle tři zástupce ODS, 2 TOP 09 a 1 poslance KDU-ČSL. Jan Zahradil před volbami připomněl, že ODS obhajuje 4 mandáty, získala jen tři, takže to rozhodně není úspěch. Naopak, topkaři, kteří se samostatně již dlouhodobě nacházejí kolem 5 %, dopadli výborně a SPOLU vytáhlo do europarlamentu Luďka Niedermayera se zcela jiným názorem na fungování EU než ODS. Tomáš Zdechovský pak musí SPOLU doslova líbat ruce, protože lidovci se již dlouhodobě nacházejí pod hranicí 5 % a samostatně by mandát neobhájil. Je jasné, že koalice SPOLU funguje výborně pro topku a lidovce, pro ODS je spíše břemenem. Petr Fiala před volbami prohlásil, že je potřeba porazit populisty a extremisty. Je zřejmé, že „populisté a extremisté“ nakonec vítězili i v Česku.

Hnutí ANO vyhrálo volby s přehledem i při relativně nízké volební účasti, která měla nahrávat spíše koalici SPOLU. Je zřejmé, že ANO má stabilní voličský elektorát a dokáže uspět i při nízké volební účasti. Že by ale europoslanci ANO byli nějakou překážkou pro Greendeal si vůbec nejsem jistý.

Protože strany tak zvané „krajní pravice“ v řadě zemí zaznamenaly značný volební úspěch, což lze nejlépe ukázat na vítězství strany Marine Le Penové ve Franci s dvojnásobným ziskem oproti koalici podporující Emmanuela Macrona, nemusí být revizi či pozastavení Greendealu konec. Macron navíc po volební porážce rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby.

Jaké poučení si z výsledku vezmou strany vládní koalice je otázkou. Stále ještě mohou tvrdit, že se „nic neděje“. Nicméně, protože se více méně naplnily předvolební průzkumy, doporučoval bych zejména Petru Fialovi tyto průzkumy více sledovat. Možná, že i on dojde k názoru, že čas nehraje pro vládní strany.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

bur Vítězslav Bureš
25. 7. 2024

Australané našli vrak lodi, která se potopila před 55 lety a na níž zahynuly dvě desítky mužů. Loď...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schválili senátoři. Proti změně protestuje...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí...

Robert Schuster
25. 7. 2024

Nestává se příliš často, aby se současná středo-levá německá vláda kancléře Olafa Scholze na něčem...

dvoj Jan Dvořák
25. 7. 2024

Japonsku stále ubývají obyvatelé, zjistil nejnovější demografický průzkum. Počet japonských občanů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz