Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DEHONESTACE: Dezinformátoři placení státem

diskuse (137)

„Bojovníci proti lžím“ tvrdí, že řada dezinformátorů pracuje v žoldu nedemokratických režimů a jejich cílem je nám škodit. Služeb placených lhářů využívají ovšem i země považované za demokratické. Dělají to však pro naše „dobro“.

Pamatujete na americké prezidentské volby v roce 2016? Během nich se neustále dokola omílalo, že je Donald Trump napojen na Moskvu a jeho kandidaturu prý platí Rusové. Tato obvinění přitom neutichla ani poté, co volby vyhrál a stal se prezidentem USA. Rozeběhl se nekonečný seriál vyšetřování, ze kterých unikaly jako na běžícím pásu „zaručené“ zprávy o tom, že proti Donaldu Trumpovi existují tak silné „důkazy“, že se bude muset co nevidět z Bílého domu pakovat. Nic z toho se však nastalo, všechna obvinění se ukázala jako vycucaná z prstu a bublina splaskla.

Nyní navíc vyplouvají na povrh podrobnosti o tom, jak to vlastně tenkrát všechno bylo. Veškerá ta obvinění byla totiž vyfabulována ve volebním štábu Hillary Clintonové (zde). V této honičce na Donalda Trumpa přitom zcela zásadně selhala FBI, která až příliš nápadně upřednostňovala důkazy mající jeho údajnou vinu potvrzovat, a naopak ignorovala ty, která ji vyvracely. Bylo to tak okaté, že lze jen stěží uvěřit tomu, že v tom nebyl úmysl. A když k tomu připočteme zveřejňování informací od „nejmenovaných zdrojů blízkých vyšetřovatelům“, lze konstatovat, že to byla právě FBI, která byla jedním ze šiřitelů dezinformací vyrobených ve volebním štábu Hillary Clintonové.

Dehonestace politických a názorových odpůrcích pomocí lží je zkrátka svinstvo. A pokud to dotyčný nedělá „za své“, ale je navíc přisátý na finanční cecíky státu, je to svinstvo dvojnásobné. Takové najdeme i u nás, přičemž někteří z nich se dokonce vydávají za „bojovníky proti dezinformacím“. Jako například spolek Evropské hodnoty. Ten před nedávnem vydal seznam „nejvýznamnějších tváří české dezinformační scény“ (zde). Je to poměrně pestrá směsice osob. I když zase ne tak, jak by být měla. Není na něm totiž jediný koaliční politik. Zato těch opozičních tam najdeme hned několik. A vedle nich i jména takových exotů jako například Jana Peterková, Tomáš Čermák nebo Ladislav Vrábel. Jejich zařazení na jeden seznam spolu s opozičními politiky má však svůj účel. Jeho autoři se tím totiž snaží vytvořit dojem, že mezi nimi existuje nějaká spojitost. Což je jeden z argumentačních faulů nazývaný „nelichotivá asociace“ (zde).

To však není všechno. Evropské hodnoty totiž zařazení některých osob na seznam zdůvodňují pomocí prokazatelně nepravdivých tvrzení. A protože Centrum boje proti hybridním hrozbám definuje dezinformaci jako „šíření záměrně nepravdivých informací“ (zde), lze prohlásit, že dezinformátorem je naopak právě tento spolek. O Václavu Klausovi například píše, že za odmítání nosit roušku v období, kdy to bylo povinné, musel zaplatit pokutu 8 000,-. To ale není pravda, protože mu soud tento trest zrušil (zde). Nebo paní senátorku Zwyrtek-Hamplovou zařadil na seznam na základě dvojice jejích výroků, které sice byly skutečně nepravdivé, ale v jednom případě (o posílání pozvánek na vyšetření na tuberkulózu údajně šířenou ukrajinskými vojáky) paní senátorka svůj omyl uznala a omluvila se za něj, a ve druhém (o odpojování elektroměrů na jižní Moravě) dokonce ani netvrdila, že je to pravda, ale jen to, že celou situaci nechá prošetřit. Ani v jednom z těchto případů se tedy nedá hovořit o „záměrném šíření nepravdivých informací“, nejde tedy o dezinformace a paní senátorka tak nemůže být jejich šiřitelkou. A dezinformací je naopak její zařazení na seznam Evropských hodnot.

Některá jména na něm naopak chybí. Například místopředsedkyně sněmovny za Piráty Olga Richterová, která před časem o Alianci pro rodinu opakovaně prohlásila, že je placená z ruských peněz. Když se pak ukázalo, že je to výmysl, tak nejenom, že svá slova nevzala zpátky a neomluvila se za ně, ale dokonce označila úsilí Aliance bránit se soudně za „šikanózní jednání“ (zde). Paní Olga Richterová je tedy evidentně dezinformátorkou a protože je místopředsedkyní sněmovny, je tedy navíc dezinformátorkou placenou z erárních peněz. A na seznam Evropských hodnot patří i paní ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová. Ta totiž šířila stejné tvrzení jako její koaliční kolegyně. Na rozdíl od ní se sice po zjištění, že je to celé lež jako věž, omluvila (zde), ale to udělala paní Zwyrtek-Hamplová taky a stejně nálepku dezinformátorky dostala.

Seznam Evropských hodnot je tak sám o sobě jednou velkou dezinformací a manipulací. Jeho cílem je totiž dehonestovat pouze vybrané politiky vytvářením neexistujících spojitostí a nelichotivých asociací a v některých případech i pomocí nepravdivých tvrzení. Navíc tím, že na seznamu chybí politici koaliční, vytváří falešný dojem, že ti žádné lži nešíří. A proč je vlastně spolek Evropské hodnoty zmiňován v souvislosti s dezinformátory placenými státem? Odpověď se skrývá v jeho výročních zprávách (zde). I on je totiž na erární penězovody napojen. Například v roce 2019 dostal od Ministerstva zahraničních věcí ČR milión, o rok později 2,8 miliónu a v roce 2021 dokonce 3,5 miliónu.

Cílem zahraničních dezinformátorů je škodit nám ve prospěch těch, kteří je platí. Dezinformátoři placení z našich daní ovšem lžou pro naše „dobro“. Což nám sice může připadat jako záležitost poněkud bizardní a absurdní, ale v současnosti bohužel nikterak výjimečná. O tom, co je pro nás „dobré“, si totiž osobuje rozhodovat kde kdo, a obvykle aniž by se zeptal na náš názor. Myslím, že je na čase jim všem ukázat dlouhý nos.

Začněme třeba tím, že jim přestaneme posílat peníze z našich daní...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Roman Šitner
25. 7. 2024

Čeští architekti zkusili pracovat s novým systémem povolování staveb. Hned ale naráželi na potíže a...

Marcel Kabát
25. 7. 2024

Jeden je dávno mrtvý a druhý osudově nekompatibilní s ostatními superhrdiny. Přesto právě tahle...

Martin Zvěřina
25. 7. 2024

Ptát se lidí na důchody je podobně ošidné jako ptát se zaměstnanců, jakou by si představovali...

Ladislav Hoskovec
25. 7. 2024

Na svatého Jakuba, tedy 25. července, se věštívala zima: „Je-li teplo na Jakuba, bude zima na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz