6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


ANALÝZA: Komunikace politických stran 2019

20.5.2019

Kvantitativní analýza textů politických stran vypovídá mnohé nejen o způsobu, jakým strany komunikují, ale též o jejich postojích a chování. Metoda analýzy jsem založil na předpokladu, že extrémista je zcela zaujat „vyšší“ hodnotou, jejím prosazováním, bojem za ni a odporem vůči jejím „nepřátelům“. Tomu odpovídá slovník, který používá, popř. vůči kterému je vnímavý.

K analýze byly použity polemické (kritizující, varující či na kritiku reagující) texty publikované na oficiálních webech politických stran a blozích jejich hlavních představitelů v období od 1. 12. 2018 do 17. 4. 2019.

Míru skupinové iracionality politických stran lze určit na základě výskytu výrazů z následujících sedmi kategorií:

  1. Agresivita (nenávist k jiným názorovým skupinám): výrazy jako zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný atd.
  2. Prodej iluzí (vzhlížení k „vyšším“ ideálům): svoboda, příroda, národ, spása atd.
  3. Dogmatismus: výrazy jako naprosto, rozhodně, všichni, každý atd.
  4. Zaštiťování se kolektivem: zájmena my a oni v 1. pádu.
  5. Ideologické myšlení: slova končící na -ismus, -ista, -istka (kromě případů, kdy autor píše o ideologii, ke které se hlásí, např. komunista o komunismu)
  6. Dramatizace (přibarvování textu): boj, krev, smrt, strach atd.
  7. Posedlost symboly: symbol, vlajka, přísaha atd.

Nezapočítávají se slova, která tvoří část názvu (sociálně demokratický, Svobodní, ministerstvo spravedlnosti, Listina základních práv a svobod).

Výsledný koeficient iracionality je součtem jednotlivých kategorií. Seznam vyhledávaných výrazů je k dispozici na webu Iracionalita.net/slovnik. Za spolupráci při přípravě analýzy vděčím společnosti Bisnode a Petře Štěpánové.

Analýza jde za rámec tradičního pravo-levého politického třídění. Místo něj hledá, kde se daná politická strana nalézá na škále umírněná – radikální – extremistická. Radikální (a tím spíše extremistické) strany komunikují se svými případnými voliči jiným způsobem než strany umírněné. Přicházejí před ně s rétorikou, která danou skupinu voličů osloví, tedy s rétorikou bohatou na výrazy z uvedených sedmi kategorií.

Ve sledovaném období nejvěcněji komunikovala s odstupem trojice stran Zelení, Piráti a STAN. Zelení se vyznačovali nejnižší agresivitou, zatímco Piráti jsou stranou, která se vyjadřuje nejméně dogmaticky. V celkovém součtu nicméně není mezi racionalitou komunikace těchto tří stran velký rozdíl.

Irac tab 2019

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Ve srovnání s předvolebním výzkumem v loňském roce volí letos téměř všechny strany mírnější slovník. Jediným, kdo si oproti minulému roku pohoršil, je TOP 09. Kvůli mírnému zostření svého vyjadřování tato strana již nepatří mezi ty s nejméně emotivní komunikaci, a spadla do hlavního pelotonu. Na první pohled dopadlo dobře hnutí ANO. Zde je nutno podotknout, že k tomu zásadně přispěla téměř úplná absence prohlášení jeho předsedy v textech ve sledovaném období. Komunikace Andreje Babiše svou emotivností výrazně přesahuje styl dalších hlavních představitelů strany, stejně jako předchozích předsedů vlády (viz loňská analýza slovníku dosavadních předsedů vlády).

Irac graf 2019

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Stejně jako loni tvoří kvarteto politických stran s nejvypjatější komunikací ODS, komunisté, SPD a Svobodní. První dvě jmenované si nicméně oproti loňsku prohodily pořadí. Pokud jde o Svobodné, ti komunikovali o něco méně agresivně než Okamurova strana, přesto dosáhli nejvyšší hodnoty koeficientu, a to hlavně kvůli častému používání dogmaticky a ideologicky laděných výrazů.

Časté výrazy:

Zelení: kvalitní, rozvoj, boj

Piráti: ohrožovat, nezávislost, svoboda, zdraví

STAN: kvalita, rozvoj, trpět

ANO: my, bojovat

TOP 09: komunisté, národ, rozvoj

KDU-ČSL: zlo, komunisté, národ

ČSSD: nekalý, liberalismus, kvalita, spravedlnost, životní prostředí

ODS: populisté, zlý, komunisté, socialisté, legitimita, prosperita, svoboda

KSČM: neschopnost, ohrožovat, kapitalismus, lid, pravda, boj

SPD: brutální, diktát, lež, šílený, suverenita, svoboda, globalisté, multikulturalismus, boj, smrt

Svobodní: nepřítel, propaganda, socialismus, přirozený, svoboda, zdraví, násilíVyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.