22.6.2021 | Svátek má Pavla


RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - King Kong

18.1.2006

Já úplně zapomněl poreferovat o King Kongovi, a viděl jsem ho už déle než před týdnem! Je to King Kong jak má být a bude trvat třicet let, než ho zase někdo překoná...

King KongPeter Jackson, režisér trilogie Pán prstenů, si věru neudělal ostudu. Pojal King Konga s plnou úctou a pokorou k předloze, která vstoupila do filmové klasiky. Myslel jsem při tom na české tvůrce, kteří k látce vždy přistupují "chytře": když mají natočit Casanovu, tak jako starého dědka na vejmiňku v Duchcově. Když Čachtickou paní, tak to má být ušlechtilá dáma se sklony k dobročinnosti.
Jackson se nerozpakuje předlohu vzít a znovu natočit s plným nasazením všech prostředků moderní tvůrčí dílny. Vytvořil opus trvající tři hodiny a teď záleží jen na divákovi, s jakou mírou předpojatosti usedá do křesla multiplexu. Ano, je to cirkus. Ano, čekáme, že osmimetrový veleop si oblíbí platinovou blondýnku (Naomi Watts), třebaže jich před tím už hezkou řádku odživotil, jak patrno z hromady kostí a lebek. Víme, že ho sestřelí z vrcholku Empire State Buildingu. Ale v cirkuse také víme, že v manéži budou žongléři a krotitel a šašek Pane židiteli! Kdo chce býti kritikem, v tříhodinovém filmu najde spoustu látky k ofrňování. Kdo chce být dítětem a je připraven podlehnout kouzlu, má volný prostor.

Naomi je skvěle lepenková, jako andílek ve vánoční výloze - jak se pohybuje v bílých šatečkách a kutálí se z vrcholků hor skrze roští a chrupy jurských veleještěrů bez jediné oděrky. King Kong je pohybově a mimicky úžasný (někde uvnitř té potvory je Andy Serkis, oživitel Gluma z Pána prstenů). Chudák Adrien Brody hraje nevděčnou roli hňupa scénáristy, který je na výpravu v podstatě odvlečen a podaří se mu celou dobu nezasáhnout do průběhu událostí.

Úvodní třetina se odehrává v New Yorku za krize ve třicátých létech - je to stylizovaná realita dávno minulého světa, která připravuje půdu na finále, které se odehrává zase v New Yorku, při "lovu na Konga". Závěr se odehrává v zimě. Musí to být kvůli vrcholné "milostné" scéně mezi blondýnkou a opicí.
A pak přijdou dvouplošníky a udělají se vším konec.

Na shledanou za třicet let, kéž se najde někdo tak tvůrčí, jako Peter Jackson!O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.