26.6.2022 | Svátek má Adriana


Z MÉHO PODKROVÍ: Lidé bděte - a podívejte se znovu na Mars útočí! (1.díl)

29.11.2005

My, co máme plné zuby článků o politice, Paroubcích, Rathech, komunistech a jiných zgarbách, přesto však chceme pochopit, co se kolem nás děje, hledáme občas pravdu ve velmi bizarních zdrojích. Je například oblíbeným tvrzením, že Bible obsahuje odpověď na jakoukoliv otázku. Naštěstí je tento výrok relativizován těmi, kteří podobné tvrzení spojují s texty Boba Dylana, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo sebraným dílem Shakespeara (extrémní křídlo pak nachází vše už v Hamletovi). Také se říká, že ten Nostradamus...

Všechno plytké řeči, přátelé. Objevil jsem totiž dílo vynikající nejen myšlenkovým bohatstvím, ale především silou předpovědí, které se téměř všechny splnily. A ty, které na splnění dosud čekají, nás musí naplnit bázní. Mluvím o filmu Tima Burtona Mars Attacks! z roku 1996, česky tedy Mars útočí! Viděl jsem ho samozřejmě už kdysi v kině a i několikrát později, ale teprve nyní jsem pochopil, v čem je jeho poslání.

Film, maskován jako lehká parodie na invazní sci-fi, obsahuje neuvěřitelnou paletu detailů, které nás už tehdy měly varovat. Ale nevarovaly. Kdo ten film zná, bude si teď myslet, že si dělám legraci. A kdo zná mě, bude si tím téměř jistý. Ale podívejme se na to skutečně vážně. Už Jan Vodňanský přece kdysi prezentoval svůj návod, jak má český divák vidět Disneyovu Sněhurku. Nešťastná Sněhurka je dnes mrtvá, neprošla pro svoji nezletilost přísným filtrem politické korektnosti, a o trpaslících se rovněž nemluví, protože by tak bylo ublíženo těm, co jsou menšího vzrůstu. Nemluvě o zesměšnění islámské tradice skupinového manželství a už vůbec nemluvě o registrovaném partnerství s přihřátým Šmudlou.

Proto Tim Burton použil grotesku, parodii a animované Marťany, a díky tomuto triku mohl film realizovat. Ovšem dnes by toto dílo ani v animované podobě nemohlo vzniknout. To, co se tam odehrává, je příliš reálné!

Dovolím si malou odbočku. Už ve skvělém filmu Trading Places (1983, česky Záměna) s Danem Aykroydem a Eddiem Murphym, je scéna, ve které oba hrdinové coby burziáni plánují útok na nepřátelské investory, a vcházejí do budovy nadcházejícího střetu se slovy:

Pressure? Here it's kill or be killed.
Make no friends and take no prisoners.

Znáte ten film? Až ho uvidíte, vzpomeňte si. Ta budova, do které se vchází se slovy zde zabiješ nebo budeš zabit, jsou populární, i když od 11. září poněkud neexistující newyorské Věže. Tolik ke kořenům hollywoodských předpovědí. Kdepak nějaký Nostradamus!

Ale vraťme se k Marťanům a vezměme to pěkně popořádku. Když se u zeměkoule objeví stovky létajících talířů, rozhodne se poradce prezidenta USA, profesor Donald Kessler (dokonalý Pierce Brosnan, parodující pro změnu sám sebe), že jsou Marťané mírumilovní. A tak zatímco prezident (Jack Nicholson, skvělý, jak jinak) nadšeně oslovuje své ovečky v naději na lepší příští, prostí Američané řeší dále své všední každodenní problémy, jako jsou miliardové investice, alkoholismus, rodinné trable, skládání automatické pušky v časovém limitu a podobné malichernosti.

Následuje rozhovor Kesslera / Brosnana s talkmasterkou (nebo jak se to jmenuje, když je to ženská) Nathalií (Sarah Jessica Parker, sexy i bez města). A zatímco Kessler i já obdivujeme její štíhlé nohy, vrchní Marťan se vláme do vysílání a řekne několik hlubokých myšlenek, jako že například „for dark is the suede that mows like a harvest“, načež zodpovědní soudruzi definitivně propadnou nadšení a přes varování ministra obrany se vydají návštěvníky patřičně přivítat.

Pro přivítání Marťanů v poušti nastoupí armáda stejně jako zástupci médií ve velkém počtu a o to snadněji je marťanští zákeřnící svými paprskomety rozstřílejí a promění v pestrobarevný odpad. Zahyne i statečný voják Billy Glenn (Jack Black, hvězda jinde zmíněného filmu School of Rock) - to je ten, jak mu z jeho věrné automatické pušky v kritickém okamžiku vypadne zásobník - stejně jako Michael J. Fox v příjemné miniroli televizního komentátora Jasona Stona. A když už jsme u těch minirolí, po Billy Glennovi zůstala jeho přítelkyně, kterou hrála pro změnu Christina Applegate alias Kelly Bundy z Ženatého se závazky.

Masová vražda ze strany Marťanů ovšem nestačila. Vždyť oni přece řekli, že přicházejí v míru! Je tedy nutno dále komunikovat. Prezident se za předchozí incident nakonec raději omluvil (!!!) a řekl, že nemohou být vůbec žádné pochybnosti, že si oba národy mohou vzájemně mnoho dát. Načež marťanský Usama dostal záchvat smíchu. Nicméně odpověděl, že se rovněž omlouvá a že chce promluvit ke kongresu. Promluvil, ovšem paprskometem, a tak vyřešil jednou provždy otázku smysluplnosti existence senátorů, byť zatím jen v USA.

Postoj prostých obyvatel k invazi Marťanů pak již před Paroubkem jasně vyjádřil jak hoteliér Art Land (opět Jack Nicholson, tentokrát v dlouhovlasé paruce) slovy, že i Marťané budou potřebovat někde přenocovat, tak později i Danny De Vito, když vetřelcům nabídl své právní služby (chcete dobýt svět? Tak to budete potřebovat právníka). Oni ho za to sice rozstříleli, ale i tak...

(dokončení příště)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!