29.9.2020 | Svátek má Michal


VÝSTAVA: Pane, budeme si hrát

14.11.2006

Muzea jsou různá. Nudná i zábavná, fádní i poutavá. K těm zábavným a poutavým patří Muzeum hraček ve Starém purkrabství na Pražském hradě.

BarbínyŠedesát vitrín v sedmi sálech je doplněním i volným pokračováním části rodinné sbírky filmaře a karikaturisty Ivana Steigera, pilně navštěvované veřejností už deset let v mnichovské staroradniční věži. Steigerův výběr klasických hraček se soustřeďuje na stopadesátiletou historii hraček dřevěných i plechových, na vývoj panenek, jejich pokojíčků a modelů měšťanských i šlechtických domů, zařízených do nejmenších podrobností.

Nabídka ale poskytuje leccos pro pány kluky i jejich tatínky. Ti se sice občas trochu zachmuří při pohledu na historický exponát, se kterým si v dětství sami hráli, na věk ale rychle zapomenou a vracejí se do dětství.

Vláčky, parníky… To bývaly báječné stroje přenášející mladé dobrodruhy podle potřeby za romantikou tu na Divoký západ, jindy třeba do nitra temné Afriky. V Parník Grebrmuzeu jich najdete nepočítaně, lodě vlastně ze všech vývojových období. Nevíte, na kterou se usmívat dřív, a litujete dělícího skla, které neumožňuje zase si jednou po čase hrát.

Ale jeden exponát je snad nejzajímavější. Vypadá jako všechny ostatní, jako by právě vyplul z klukovského doku, ale patrně jako jediný člun je pracně zrekonstruovaný z poničeného a rezavého vraku. Čtyřkomínový zaoceánský parník Grebr vylovili ze dna jezera Loch Ness při pátrání po tamní záhadné potvůrce, a tak skotské vody vydaly alespoň malý zlomek svého tajemství. Pokud si s parníčkem někdy hrála samotní Lochneska, jistě netušila, že hračku budou obdivovat zájemci až na Pražském hradě.

(něco málo i na www.muzeumhracek.cz - pozn. red.)Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.