24.7.2021 | Svátek má Kristýna


SOCHA: Premiér na velké straně

20.3.2021

Snad nenapíšu nepravdu, když uvedu toto: my máme svého Davida Černého, Izraelci zase jiné kulturní osobnosti. Nechci zde ale používat přívlastky jako kontroverzní, provokativní či jim podobné. Zachovávám neutralitu.

Předpokládám, že Češi Černého díla znají a hodnotí je podle svého, stručně řečeno. Jinak na ně pohlíží Milan Knížák, jinak ti, kdo Černému navrhli udělit Cenu Jindřicha Chaloupeckého. Ale o Černého teď nejde.

Nýbrž o tvůrce zatím anonymního, byť podezření o koho by mohlo jít tu je. Nicméně k věci. Ve středu 17. března ráno se na telavivském náměstí Habima objevila neobvyklá socha. Představuje nahého premiéra Netanjahua v podřepu – jako by vykonával velkou potřebu.

socha

Dlouho na místě nevydržela. Jak píše Jerusalem Post („Netanyahu statue relieves himself in Tel Aviv, artist unknown“/17. 3. 2021), záhy byla odstraněna úředníky z radnice. Proč? Důvod se vždycky najde.

My máme svá osobitá díla typu „Čurající postavy“ či „In Utero“, jinde zase vyměšujícího politika.

Můžeme debatovat: svoboda umění versus vkus. Elementární slušnost versus vulgarita. Kde jsou hranice? Co člověk, to názor. Diskuse bez konce.

A tak si – třeba pro zlepšení nálady – poslechněme jednu skladbu rodící se izraelské popové naděje jménem Sheer Haimov. Ve skladbě Can ́t Wait.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.