15.4.2021 | Svátek má Anastázie


SOCHA: Premiér na velké straně

20.3.2021

Snad nenapíšu nepravdu, když uvedu toto: my máme svého Davida Černého, Izraelci zase jiné kulturní osobnosti. Nechci zde ale používat přívlastky jako kontroverzní, provokativní či jim podobné. Zachovávám neutralitu.

Předpokládám, že Češi Černého díla znají a hodnotí je podle svého, stručně řečeno. Jinak na ně pohlíží Milan Knížák, jinak ti, kdo Černému navrhli udělit Cenu Jindřicha Chaloupeckého. Ale o Černého teď nejde.

Nýbrž o tvůrce zatím anonymního, byť podezření o koho by mohlo jít tu je. Nicméně k věci. Ve středu 17. března ráno se na telavivském náměstí Habima objevila neobvyklá socha. Představuje nahého premiéra Netanjahua v podřepu – jako by vykonával velkou potřebu.

socha

Dlouho na místě nevydržela. Jak píše Jerusalem Post („Netanyahu statue relieves himself in Tel Aviv, artist unknown“/17. 3. 2021), záhy byla odstraněna úředníky z radnice. Proč? Důvod se vždycky najde.

My máme svá osobitá díla typu „Čurající postavy“ či „In Utero“, jinde zase vyměšujícího politika.

Můžeme debatovat: svoboda umění versus vkus. Elementární slušnost versus vulgarita. Kde jsou hranice? Co člověk, to názor. Diskuse bez konce.

A tak si – třeba pro zlepšení nálady – poslechněme jednu skladbu rodící se izraelské popové naděje jménem Sheer Haimov. Ve skladbě Can ́t Wait.Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ LOGISTIKY S ANGLIČTINOU (OD 80.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.