Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POVÍDKA: Pramen u řeky

diskuse (3)
Když se v listopadu roku 1831 páter Josef Regner Havlovický stal farářem v Hronově, odpočinku si moc neužil. Sotva se nastěhoval do fary a odsloužil vánoční svátky, vypukla ve městečku cholera.

Když se v listopadu roku 1831 páter Josef Regner Havlovický stal farářem v Hronově, odpočinku si moc neužil. Sotva se nastěhoval do fary a odsloužil vánoční svátky, vypukla ve městečku cholera. Ve dne i v noci se věnoval nemocným, umírajícím i zemřelým, někdy pohřbíval i devět nebožtíků denně. Značně ho to vyčerpalo a obyvatelé obětavost svého pastýře velmi ocenili.

Brzy po odeznění nákazy však jejich vděčnost zase ochladla. Tak jako každým rokem hodlali z vrcholu zvonice svrhnout dolů kozla a matlat si pak v jeho krvi ruce, protože věřili, že se tím vyhnou nemocem. Farář tento barbarský zvyk zakázal a během kázání jim řekl hezky od plic, co si o jejich inteligenci myslí.

„Ale velebný pán Zeidler nám to dovoloval,“ namítl hostinský Seidl.

„To je mi jedno!“ soptil farář. „Já to zakazuji! To jste křesťané? Styďte se, křupani zaostalí!“

A nakvašeně slezl z kazatelny.

Lidé odcházeli z kostela celí zaražení, ale čas rozepři brzy zahladil. Regner překypoval vlídností a opravdovým zájmem o život svých farníků. Často je navštěvoval v jejich chalupách, každému se snažil pomoci a neustále radil – třeba jak mají hnojit půdu na svých políčkách. Zřídil v Hronově knihovnu, budoval cesty a velkou jeho vášní bylo sázení stromů. Školní mládeži ukazoval, jak se ovocné stromy štěpují. Pokusil se i o dolování uhlí v okolí a díky tomu zchudl. S hospodským, ranhojičem a mlynářem se jednou týdně setkával v hostinci a uvažoval s nimi, co by se dalo v obci ještě zlepšit.

Nápady se mu v hlavě líhly i při vycházkách do přírody. Jednou si to namířil přímo k Metuji. Nemohl proto minout domek Josefa Jiráska, který se nedávno místo tkaní u stavu stal pekařem a kterého jako školáka vyučoval náboženství. Poseděl s ním na lavičce před chalupou. Regner byl přesvědčen, že bída kolem něho se dá odstranit především vzděláváním lidu. Každému to vtloukal do hlavy a nevynechal nyní ani Jiráska. Ten vše trpělivě vyslechl a potom řekl:

„Inu, velebný pane, počty jsou dobré, ale jinak… Dopřeje-li mi Pán Bůh někdy syny, nechám je hlavně vyučit poctivému řemeslu. Psaním by se určitě neuživili, to vím jistojistě.“

Tím si ovšem vykoledoval další dlouhé poučování.

Když farář konečně domluvil, popošel pár kroků k řece. U ní se mu vždy mysl občerstvila, protože v Havlovicích u vody strávil celé své dětství. Metuje tu byla stejně široká jako jeho Úpa, podobně i šuměla a voněla.

Náhle si Regner povšiml, že asi sedm sáhů od břehu se z mokvavé země dere na povrch pramínek a jeho okolí je rezavé. Položil na něj dlaň, olízl ji a zkušeným jazykem rozeznal minerální pramen. Protože byl muž činu, vytáhl Jiráska z chalupy a přinutil ho donést rýč a motyku. Společně vytvořili úhlednou studánku. Její okraje zpevnili kameny a druhý den ji vylepšili korýtkem z lipového dřeva.

Nejbližší neděli se farář z kazatelny svým objevem pochlubil. Zdůraznil především, že ten sirný zápach z vody vycházející nemá s peklem vůbec nic společného. Naopak – voda má léčivé účinky: zahání únavu a zpomaluje hloupnutí. U pramene se proto z úcty ke svému duchovnímu pastýři vystřídali všichni, ale nechutnalo to skoro nikomu a někteří se po napití i šklebili. Léčivé vodě začali říkat „prdlavka“.

Roku 1845 byl jejich farář povýšen na děkana a jmenován též okresním školdozorcem. Musel se tudíž z Hronova vystěhovat. Málokteré oko zůstalo suché, když se loučil, na kozla už dávno farníci zapomněli. V Náchodě pokračoval Regner v bohulibé činnosti ve větším rozsahu než dosud. Zakládal školy, knihovny a spolky, psal do časopisů. Když zemřel, měl velkolepý pohřeb. Hronovští žádali, aby tělo spočinulo v jejich hřbitově, ale nepochodili.

Josef Jirásek měl nakonec pět synů a svůj názor na jejich vzdělání změnil. S pomocí některých z nich si kolem pramenu zřídil malé lázně. Umístil do nich dvě vany na koupele, ale zbohatnout se mu nezdařilo. Nyní zde vytékají vedle sebe prameny dva: Regnerka a o něco méně smradlavá Hronovka. Časem se vyskytly i pomluvy, že protékají hřbitovem. Je možné, že se jedná o konkurenční boj ve prospěch pramenů v nedaleké Bělovsi (Ida).

*****************************

Regner-povídky

Knihu lze koupit v knihkupectví Kosmas.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Miloš Balabán
15. 7. 2024

Druhé kolo francouzských parlamentních voleb přineslo překvapení. Zvítězil v nich levicový blok...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Matthew Crooks, jehož úřady identifikovaly jako střelce, který se v sobotu na předvolebním mítinku...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz