13.12.2019 | Svátek má Lucie


POVÍDKA: Nejisté zabití

1.12.2017

Táborský kněz Václav Koranda měl docela rušný život. On první při kázání pod širým nebem vyzval posluchače, aby si příště přinesli zbraně. On přivedl zfanatizovanou chátru z Prahy do zbraslavského kláštera, která pak vytáhla mrtvolu Václava IV. z rakve a nutila ji k popíjení. On také nechyběl v bitvách u Sudoměře, na Vítkově a jinde.

Bojoval však pouze slovem, zbraň do ruku vzít nemohl. Kdyby zabil jediného člověka, nesměl by pak sloužit mši. V krajním případě mohl nepřítele jen omráčit. Jeho úloha ve vojsku spočívala v tom, že před bitvou povzbuzoval boží bojovníky tak, aby jim bylo vcelku jedno, jestli je nepřátelé zamordují.

„Bratři a sestry, připravte se k boji,“ tak začínaly jeho plamenné řeči.

Aby ho mohlo poslouchat co nejvíce lidí, byl často na cestách. To se mu málem stalo osudným. Při jedné cestě ho rožmberští ozbrojenci zajali a uvěznili na hradu Přiběnice. V temném žaláři pak on a jeho druzi rozumovali, co s nimi teď bude. Utěšovali se nadějí, že jim jen useknou hlavu, protože upálen na hranici být nikdo nechtěl.

Mezi žalářníky byl i jeden přemýšlivý mladík jménem Odolen, kterému situace v rozvráceném království vůbec nebyla jasná. Proč je mezi lidmi tolik nenávisti a proč se navzájem tak zběsile vraždí, když jsou přece všichni křesťané? Dal se s vězni do řeči a Koranda mu všechno hravě vysvětlil. Nastínil mu, že co nevidět nastane konec světa, hříšníci se propadnou do pekla a ti spravedliví, kteří na zemi zůstanou, se budou mít všichni rádi a všechno budou mít společné, podle Kániše i ženy. Nejvyšší čas se obrátit!

Taková budoucnost se Odolenovi zamlouvala a téměř okamžitě se stal přesvědčeným husitou. Vyprostil vězně z okovů, nechal dveře žaláře pootevřené a spěchal do Tábora pro pomoc. Když husitské vojsko přitáhlo k hradu, vykradli se vězňové z žaláře a vylezli na věž. Někteří obránci hradu je chtěli dopadnout, ale Koranda a jeho společníci se nedali. Protože měli jen holé ruce, uvolňovali ze zdiva kameny a metali je dolů na útočníky, tak dlouho, dokud husité hrad nedobyli.

Osvobození vězni se radovali, jen Koranda byl zamlklý. Pořád vzdychal a po chvíli pravil pochmurným hlasem:

„Tak nevím, bratři - zabil jsem někoho, nebo nezabil?“

To nikdo pořádně nevěděl. Koranda ještě pár dní přemýšlel a pak se rozhodl, že už pro jistotu nikdy mši nesloužit nebude. Zůstalo mu jen kázání a náboženské debaty. S útočnými řečmi proti mocným nepřestal ani po skončení husitských válek, a proto ho nakonec Jiří z Poděbrad uvěznil na hradu Litice. Z žaláře už ohnivý kazatel živý nevyšel.12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.