Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Pavel Chrastina, muž bez „ano, ale“

diskuse (9)

Znají to mnozí fanoušci kultury a zvláště populární hudby. Při hodnocení některých osobností sklouzávají k poznámce „ano, ale“. Třeba takoví Golden Kids, trojice Kubišová, Vondráčková a Neckář. To, co dělali do počátku normalizace, sklízí široké „ano“. Nicméně k tomu, jak za Husáka veřejně pokračovali Vondráčková a Neckář, se dodává „ale“. Jen Kubišová pevně stála za svým, obětovala veřejné vystupování a pak i podepsala Chartu 77, takže často sklízí hodnocení „ano bez ale“. I když to kádrování některé lidi rozčiluje.

Pavel Chrastina

Cosi podobného lze říci o zesnulém Pavlu Chrastinovi, známém muzikantovi a textaři, jenž razil počátky bigbítu u nás. Správně se píše bigbeat, ale i televizní cyklus dokumentů k historii československého rocku nese v názvu Bigbít. V tom cyklu z roku 1998 mnozí ještě žijící lidé vzpomínají na již zesnulé. Ale při reprízách zjistíte, že k zesnulým se v mezidobí zařadila i řada těch, kteří ještě hovoří do kamery jako svědkové a pamětníci. Mezi ně se v úterý začlenil i Pavel Chrastina.

Napíšeme-li, že Chrastina stál u počátků československého bigbítu a skupiny Olympic, máme tím na mysli už konec 50. let. Tehdy (1958) vznikla v Poděbradech, na půdě elektrotechnické fakulty ČVUT, skupina Samuels Band, v níž se sešli Chrastina (basa), Pete Kaplan (kytara) a Jiří Doležal (bicí). Pátrají-li různé ankety po hlavních pilířích počátků bigbítu, často se objeví jméno Pete Kaplan (1940–2007). K těmto pilířům patřil i Pavel Chrastina (25. 4. 1940 – 28. 12. 2021). A po jeho skonu bychom těch živých už asi moc nenašli.

Dej mi víc své lásky

Nebyla náhoda, že Kaplan s Chrastinou založili skupinu Olympic, přesněji řečeno na Olympic přejmenovali její předchůdkyni. A byť se složení Olympiku časem měnilo (když byl Pete Kaplan na vojně, vystřídal ho Petr Janda), Pavel Chrastina coby muzikant i textař byl pevnou částí legendární sestavy kapely z let 1962–1969.

Teprve když z kapely odešel (kvůli studiu) a když krůček po krůčku přituhovala normalizace, se hodnocení Olympiku začalo pomalu měnit z jasného „ano“ na „ano, ale“. Tedy alespoň pro jistou, byť nemalou část společnosti. Bylo to v době, kdy se prosazovaly politicky angažované úlitby typu písně Únos. (Jistě, unést letadlo je zločin všude na světě, ale kdo zná díl Mimikry z Třiceti případů majora Zemana, představí si dobový kontext.) Ovšem pro samotného Pavla Chrastinu, pro éru, kterou ztělesnil, nadále platilo široké „ano bez ale“. Byť z něj nemůžeme ani nechceme dělat disidenta typu Marty Kubišové, jeho písně pomáhaly uchovávat svobodný a nekonformní duch.

Chrastina patřil k „hitařům“ československého bigbítu, k autorům, kteří dokázali vymýšlet a textovat chytlavé, zapamatovatelné, časem i zlidovělé, ale vůbec ne hloupé písně. Nepovažujeme-li slovo „hitař“ paušálně za sprosté, dojde nám, že své hitaře měli i písničkáři (Karel Kryl, posléze Jarek Nohavica), ba dokonce underground (Mejla Hlavsa). Jejich písně či skladby – v případě Chrastiny třeba Dej mi víc své lásky, Želva, Snad jsem to zavinil já – si oblíbili či u ohně je hráli i lidé, kteří v době jejich vzniku ještě dováděli na pískovišti. Nebo ani nebyli na světě. Prostě ty písně zapustily ve společnosti kořeny, což není málo.

Chrastinova dráha s Olympikem se uzavřela před víc než půlstoletím. Pak působil jako režisér v televizi (vystudoval FAMU), kde byl vytěsňován na okraj. Poté emigroval do Austrálie, později přesídlil do USA a před čtvrtstoletím se vrátil do rodné země. Více než hudbě – hrál jen příležitostně se starými kolegy – se věnoval publicistice. I v ní razil zásadu „ano bez ale“. Jeho názorové texty byly z hlediska mainstreamu provokativní, někdy až nepřijatelné.

Jeho poslední článek vyšel v listopadu na webu Neviditelný pes. Zabýval se zdražením energie, rolí EU a nesl titulek Bezprecedentní zločin. Nicméně těžištěm Chrastinova života i éry zůstane to, co nejvíce přežívá mezi lidmi: písně z 60. let a jejich duch svobody.

 LN, 30.12.2021

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

ČTK
22. 7. 2024

Tenistky Linda Nosková, Kateřina Siniaková, Dominika Šalková a Laura Samson postoupily na turnaji...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Roman Joch
22. 7. 2024

Je to země neprobádaná, Terra incognita. Vůbec nevíme, jestli to americkým demokratům pomůže. Může...

Miroslav Petr
22. 7. 2024

Ani poslední jednání špiček vládní koalice nevedlo k verdiktu, zda by se Česko mělo vrátit k výběru...

dtt Ditta Stein
22. 7. 2024

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz