22.10.2020 | Svátek má Sabina


KULTURA: Rituál i pro bezvěrce

17.12.2019

Také vztah ke koledám zrcadlí stav společnosti

Máte vztah – osobní, emoční, hudební, ideový – ke koledám? Na první pohled je to banální otázka. V liberálně plebejské, rovnostářské a ateistické české společnosti, kde už třicet let panuje svoboda hrát, poslouchat i zpívat cokoliv, působí koledy jako pouhý doprovod. Spíše jako doprovod sezony (koledy znějí i v nákupních centrech v předvánočním shonu) než události (připomínky narození Krista). Byl by docela zajímavý průzkum, který by studoval vztah ke koledám podle věku a generační příslušnosti.

Muzikolog Petr Daněk v sobotních LN definuje koledu jako vánoční píseň slovanské Evropy. Je tu doma již od středověku, jak dokládají záznamy. Mohlo by se zdát, že jde o fenomén spíše etnografický než ideový. Tedy o něco, co totalitní režimy nemusely nijak válcovat. Přesto se i koledy staly jistým zrcadlem společnosti, jejího stavu a míry utažení šroubů.

Mé matce je přes 90 let. Jako taková pamatuje, když po únoru 1948 v předvánočních časech koledy zmizely z rádia. Ne že by je někdo výslovně zakázal. Prostě naráz zmizely a v éře stalinismu se nikdo nahlas neptal proč. Uběhlo asi deset let, mohlo to být v prosinci 1958, kdy se koledy z rádia zase ozvaly. Opět aniž by někdo vysvětlil proč. Ale ten samotný fakt neomylně naznačoval, že začíná doba jistého tání.

Přes všechny rozdíly a těžké srovnávání to byl podobný moment, jako když roku 1976 v komunistické Číně skončila Velká kulturní revoluce. Ani tam to nikdo neoznámil výslovně. Ale divadla náhle začala uvádět hry Shakespeara, do té doby nepřípustného buržuje. A lidem trénovaným v luštění náznaků a čtení mezi řádky došlo, že z nejhoršího jsou venku.

Jsou to věci, které ti mladší asi nepochopí, neboť jim schází osobní prožitek. Před Vánoci si pouštějí či zpívají koledy či třeba gospely anebo nic, aniž by o tom museli nějak hlouběji uvažovat. Zřejmě je ani nenapadne sledovat, zda tradici koled rozvíjejí ti lidé v politice, kteří se tolik zaklínají českou identitou a suverenitou.

LN, 14.12.2019Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.