Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996GLOSA: Jindra Hojer odešel za Jestřábem
Byla to před Vánoci téměř symbolická událost. Dva dny před Štědrým dnem zemřel Jindřich Hojer (30. 7. 1924 – 22. 12. 2020). Tedy skoro týden po Večeru světel, kdy si fanoušci každoročně připomínají, že 17. prosince 1938 začal v Mladém hlasateli vycházet komiks Rychlé šípy. A dva týdny po startu akce připomínající, že od 8. prosince 1940 vycházela v témže listu na pokračování Záhada hlavolamu a s ní se začal odvíjet i kultovní stínadelský příběh Jaroslava Foglara. V obou těchto literárních počinech sehrál Hojer – tedy o něj se opírající postava – podstatnou roli.
Působí to skoro neuvěřitelně. Hojer, tedy skaut, pedagog a chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc., se dožil 96 let, z toho 82 let žil paralelně s postavou, kterou podle něj Foglar (1907–1999) vytvořil. Podle kluka, který do oddílu vedeného Foglarem (známým jako Jestřáb) vstoupil ve svých 12 letech a jehož jméno od té doby poznaly čtyři generace čtenářů. Teď odešel jako zřejmě poslední z těch, kdo patřili k zakladatelské foglarovské generaci. A jako poslední žijící předobraz postav Foglarových příběhů.
Jindřich Hojer zůstává jakýmsi protipólem Járy Cimrmana. Zatímco populární Cimrman je fiktivní postavou, ale v národě získal postavení téměř skutečné osobnosti (kdyby nebyla upravena pravidla, vyhrál by anketu o Největšího Čecha), Hojer byl skutečnou osobností, ale svůj kultovní rozměr získal jako „fiktivní postava“ na stránkách komiksu Rychlé šípy a ve stínadelských příbězích.
Autor těchto řádek si neodpustí osobní vzpomínku (ostatně už před lety použitou). Když jsme na podzim 1993 jeli s reportérem Janem Brabcem za Respekt dělat s Hojerem rozhovor, byl to zcela ojedinělý pocit. Člověk jede za někým, koho zná celý život jako literární postavu Jindry Hojera, pak se ocitne před dveřmi s vizitkou Jindřich Hojer, zazvoní a přijde otevřít skutečný Jindřich Hojer. Byl to asi takový pocit, jako kdyby fanoušek Umberta Eca a románu Jméno růže kráčel Oxfordem, spatřil dveře s vizitkou Vilém z Baskervillu, zazvonil a otevřel by mu Sean Connery, jenž hrál Viléma v Annaudově filmu.
LN, 30.12.2020

Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi
Na 2. dubna připadl Světový den porozumění autismu. Jeho cílem je poukázat na potřebu větší tolerance vůči rodinám vychovávajícím autistické dítě....

Na vakcíny stále čeká přes 300 tisíc seniorů. Registrovali se na očkování i u praktiků, někteří se jej už nedožili

Pandemie pro ‚obchoďáky‘ znamená ztráty, ale i velkou příležitost se zlepšit. Objeví se v nich i nové značky

Žádali jsme Němce i Kanadu o zbytné vakcíny, žádné nejsou, říká Hamáček. Sputnik je prý virtuální debata

Lysolaje čelí trestnímu oznámení, starosta měl prodat pozemky pod cenou. Zaplatili víc, než říká posudek, brání se

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
