Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ODS: Fiala vede stranu do chomoutu

diskuse (51)

Obsáhlý rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes.cz ukázal plasticky způsob myšlení pana předsedy. Opozice v eurovolbách neposílila a ODS pojede dál ve SPOLU.

Rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou na iDnes by sï měl důkladně přečíst každý, kdo má ještě snahu zachránit pravicovou politiku ODS a neví jak. Petr Fiala ukazuje, že je to stále politolog, který se jakousi podivnou náhodou dostal do vedení ODS po průšvihu Petra Nečase a od té doby změnil fungování a orientaci ODS významně k odklonu od pravicové politiky.

Fiala mluví jako kniha a z hlediska vyřčených slov velmi dbá na „vyváženost“ jeho stanovisek. Podívejme se na to, jak Fiala hodnotí ztrátu jednoho mandátu pro ODS v europarlamentu.

Právě od Jana Zahradila ale i dalších členů ODS také stále častěji zaznívají hlasy, že koalice SPOLU už moc nedává smysl a těží z ní hlavně TOP 09. I teď po volbách, protože ODS si pohoršila o jednoho europoslance, zatímco TOP 09 je pořád na svých dvou. Jak tohle vnímáte?
Koalice SPOLU má smysl, a to jak pro ODS, tak samozřejmě i pro ostatní dvě strany. Vždy se na to můžete dívat z různých úhlů pohledu. Samozřejmě když vytváříte koalici, tak se všichni musíte domluvit. Ideální je, když je to pro všechny vítězná a posilující strategie. Já jsem přesvědčen, že koalice SPOLU je důležitá i pro Česko, protože spojuje hlasy středopravých voličů a dává jim sílu. A tím, že SPOLU spojuje tři strany, které reprezentují konzervativní, liberální a křesťansko-demokratický proud, tak vlastně nabízí voličům jednu politickou sílu, která třeba v jiných zemích bývá spojena do jedné politické strany. Takže ono to má i logiku a myslím, že voliči oceňují, že se dokážeme společně domluvit.

Pokud Fiala vážně tvrdí, že „konzervativní, liberální a křesťansko-demokratický“ proud bývá v jiných zemích spojen do jedné strany, je to jen další vyjádření o tom, že SPOLU bude spolu navždy, pokud na čele ODS zůstane Fiala. Konzervativci a liberálové nejsou v žádné mně známé a významné evropské straně pohromadě, ale vždy se proti sobě vymezují. Navíc, liberálové jsou dnes spíše „progresivní síly“, které tlačí na x-pohlavní genderismus, vítají migraci jako „výhodu pro stárnoucí Evropu“, plně podporují Greendeal a záchranu klimatu. Mimochodem, ODS je zatím ještě stále ve frakci ECR – Evropských konzervativců a reformistů. Evropští konzervativci a reformisté (ECR) je politická skupina (frakce) v Evropském parlamentu, která vyznává umírněnou euroskepsi, anti-federalismus[1] a konzervatismus. Skupinu tvoří 62 poslanců. Nejúspěšnější byla ve volebním období 2014–2019, kdy byla se 77 poslanci třetí největší skupinou v Evropském parlamentu. Oni „reformisté“ v názvu frakce však rozhodně nejsou liberálové, kteří naopak fedrují federalismus a ztrátu práva veta členských zemí EU. SPOLU tak vytáhlo do europarlamentu dva příznivce této politiky za TOP 09 a ODS naopak ztratila jednoho europoslance, což Fiala nepovažuje za důležité. Jako předseda ODS by ale měl ztrátu křesla pro ODS vnímat a reagovat. On to však považuje za dobrý výsledek. Bez komentáře.

Navíc jsem četl i vyjádření Fialy v tom smyslu, že ODS by mohla opustit frakci ECR, pokud by se „více odchýlila“ od proevropské politiky. Možná, že právě proto se Jan Zahradil objevil po volbách v prostředí koalice Filipa Turka, a ne v ODS. Ta ho nemilosrdně odstřelila, protože překážel TOP 09 i lidovcům. Navíc, Alexandr Vondra se „překvapivě“ vyjádřil i tak, že má „mnoho společných názorů“ s Turkem a zatím ho Fiala nekritizoval.

Lakovat věci na růžovo je velmi častá chyba vlivných politiků. To Emmanuel Macron reagoval na porážku rozpuštěním poslanecké sněmovny a vyhlášením voleb. Podle mnohých politiků včetně našich (Andrej Babiš) riskuje. V Německu se premiér také dostal pod palbu opozice a ta ho také vyzývá k vypsání předčasných voleb. Olaf Scholz ale nic podobného neudělá – on by totiž fatálně prohrál zcela jistě. Fiala tak zřetelně stále více potřebuje 22% pro koalici SPOLU a obává se – možná právem- , že by ODS samostatně skončila mezi poraženými a bez vlivu.

Podle agentur zjišťujících volební preference v Česku, jsou voliči ODS převážně v té nejstarší části populace nad 60 let. To napovídá tomu, že před třiceti lety byli mladí a oslovila je politika ODS na čele s Václavem Klausem. ODS naopak ztrácí voliče v nejmladších voličských ročnících, a to se může s časem ještě prohlubovat. Obávám se, že Fiala vede ODS do chomoutu SPOLU cíleně a ODS kráčí ve šlépějích další tradiční strany – sociální demokracie. Ta je, jak mnozí konstatují, ve stadiu „klinické smrti“. ODS zatím ještě žije. Jak dlouho?

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Jeden člověk přišel o život a čtyři další utrpěli zranění v noci na dnešek při silné explozi v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz