29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


LANZAROTTE 2024: Máš-li seniora / juniora …

27.6.2024

Středa 12. června 2024 po desáté hodině ranní, bezcelní zóna pražského letiště. Kohopak tu nespatříme? Čerstvě znovuzvoleného europoslance věku seniorského ...

Máš-li seniora …
V dřevních dobách evropské integrace se zrodil ironický německý veršík: „Hast Du einen Opa, / schick ihn nach Europa.“ Doslova: „Máš-li dědečka, pošli jej do Evropy.“ „Dědečkem“ byl míněn vysloužilý/plonkovní politik, „Evropou“ post v evropských strukturách (pojímaný jako trafika pro dotyčného).

Čas oponou trhnul. Nesedí jak jednotlivé výrazy, tak především ona ironie. V evropských orgánech hrají výraznou úlohu ženy, legislativní pravomoc Evropského parlamentu narostla, v navazování spojenectví napříč europarlamentními kluby/skupinami/frakcemi uspějí spíše ostřílení. Úplná bezelstnost není jistě namístě v kontaktu s novináři ani s lobbisty. Kroužkováním při letošních eurovolbách poslali tuzemští voliči do europarlamentu i dotyčného seniora – ocenili tak nepochybně jeho zkušenosti i dosavadní práci (kterou tímto nikterak nehodnotíme). Mladší lídr téže kandidátky naopak ostrouhal …

Byť osamocen, nepůsobí znovuzvolený europoslanec na letišti ztraceně. Křepce, cílevědomě, v bezvadně padnoucím obleku kráčí k odletovému gatu pokračovat, jak zdůrazňoval v předvolební kampani, v rozdělané agendě. Též v případném dodatečném dolaďování již schváleného tzv. migračního paktu – kompromisu schytávajícího kritiku zleva i zprava …

Máš-li juniora …
My (syn, manželka a já) putujeme toho dne jižněji než znovuzvolený europoslanec. Během následného týdne na kanárském ostrově Lanzarote zjistíme, že ani tady veršík o „dědečcích“ vysílaných do Evropy nesedí. Ze západoafrických zemí migrují nelegálně na Kanáry výhradně mladíci, junioři. Uspějí jen fyzicky nejzdatnější. Při dopadení španělskou pobřežní stráží riskují pašeráci víceletý pobyt za mřížemi, takže migranty (většinou neplavce) nejednou vysadí ještě v Atlantiku, s pobřežím na dohled …

V roce 2023 se na všechny Kanárské ostrovy dohromady dostalo cca 40 000 nelegálních migrantů, dle odhadů se jich utopilo 2 500. Rozruch vzbudil případ, kdy se z dvacítky vysazené z člunu u Lanzarote utopila polovina. (Pašeráci byli dopadeni a odsouzeni.) Na Lanzarote samém se vylodí desítky migrantů týdně, většinou ve zbědovaném stavu. K zahlcení absorpční kapacity ostrovních nemocnic došlo letos jednou, kdy se naráz vylodilo pět stovek ilegálních migrantů.

Většina migrantů dopravených na Lanzarote pochází z frankofonních zemí „černé“ západní Afriky a má namířeno do Francie. Jeden kontingent letos přibyl z Maroka. Všichni – procházející i zůstávající na ostrově – mají zájem o práci, včetně Maročanů. Ostrovní hospodářství (s těžištěm v turistice) je ostatně na jejich práci (v kuchyních, dopravě atd.) do značné míry založeno. Z válečných ohnisek (Sýrie, Afghánistánu apod.) se na Kanárské ostrovy nedostane nikdo.

Identita a migrace
Místní srovnávají – dělné, pracovité imigranty ze západní Afriky na straně jedné a legální přistěhovalce z Latinské Ameriky na straně druhé. Ti druzí, pokud v rodokmenu objeví španělského předka, se do Španělska dostanou dokonce bez víza. Nové šance si pak (snad s výjimkou Kubánců) jakoby o to méně váží, alespoň dle stížností starousedlíků …

Věhlas západoafrické imigrantské komunity umocnil před pár let malijský mladík, který v Paříži kamsi riskantně vyšplhal, aby zachránil ohrožené dítě. Prezident Macron mu za to promptně udělil francouzské občanství. Vše bylo – právem – vydatně medializováno. Ano, i takové jsou imigrantské příběhy Západoafričanů!

Nelegální migrace ze západní Afriky na Kanárské ostrovy zůstává celkově přitlumena. Zatím. Donedávna platila mezinárodní dohoda s Nigerem o tlumení nelegální migrace …

Zatím ještě čtrnáct západoafrických a středoafrických zemí používá stabilní jednotnou měnu, totiž tzv. frank CFA (doslova: „frank francouzských afrických kolonií“; zkratku už samozřejmě doslova brát nelze) s pevným směnným kursem vůči euru (1 euro rovná se 655,9 franku CFA). V zóně franku CFA je limitovaná inflace, takže má smysl spořit a investovat do dluhopisů a dalších kapitálových nástrojů. Leč čtyři západoafrické země (Senegal, Niger, Burkina Faso a Mali) nedávno oznámily, že zónu franku CFA opustí. (Mali opustilo zónu franku CFA v postkoloniální euforii v roce 1962, vzhledem k masivní inflaci, znehodnocení úspor a zbídačení obyvatelstva se posléze v roce 1984 k franku CFA vrátilo.)

Ohlášené měnové osamostatnění čtyř západoafrických států nebude bez rizika. Případný neúspěch může – dosud zvladatelný – přiliv nelegálních migrantů na Kanárské ostrovy dramaticky zvýšit. Zmenší se nakonec zóna franku CFA na deset členů, nebo na ještě menší počet? Horkokrevní mladíci, kteří na sociálních sítích porůznu přiživují nálady proti franku CFA v rámci šíření panafrických idejí, mohou – nechtěně – úděl svých západoafrických spoluobčanů dále zhoršit ... A – rovněž nezamýšleně – přidělávat do budoucna práci španělské pobřežní stráži, kanárským záchranářům a nemocnicím, nejstaršímu českému europoslanci i jeho kolegům a kolegyním napříč europoslaneckými kluby …