Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOBA: Gay neboli O vyrovnanosti

diskuse (6)

Doba se vyvinula, takže se pomalu bojím psát cokoli o homosexualitě.

Je trend brát a vnímat gaye jako každého. „Ne lepší, ne horší.“ A popravdě, spíš je trend je zvýhodňovat.

Homosexualita z definice je přitom nesmysl. Aktuálně poskytujeme už velmi mladému člověku šanci, aby se jaksi rozhodl, čím je a jaké má „pohlaví“, jenže to možná děláme moc brzy a nejde se neptat: „Ví to sám?“

Podle mě ne. Ani taky není důvod, aby v přírodě existovaly „ostré přechody“, když je normální škála. I škála lidských nastavení a přechodů mezi homosexuály a heterosexuály. X je heterosexuální ze 77 nebo 66 procent, zatímco Y jen ze 33 procent. Atd. Jak to lze měřit?

Nejde to a sám bych řekl: „Přesná procenta zná jen Hospodin.“

Co je nejhorší? Stydět se a homosexualitu extrémně tutlat. Samozřejmě předpokládám, že nežijete v totalitě, kde se za ni popravuje, a stále vidím Pavla. Budu říkat Pavel, jméno samozřejmě neuvedu. Poznal jsem ho na chmelu. Na vysoké. Za času, kdy se na chmel ještě jezdilo. Někdy roku 1985. Žili jsme v létě pár týdnů v Žatci, nebo spíš u Žatce, a to před nástupem do prvního semestru. Jak už to mezi mlaďochy bývá, stmelilo nás jen těch pár dní; ale je pravda, že pak člověk přijde do školy a původní chmelový kolektiv se do velké míry rozprskne po různých posluchárnách.

Nejprve jsem se domníval, že si Pavel dělá legraci. Prakticky nikdo se tenkrát k homosexualitě veřejně nehlásil, anebo to byli vždycky lidé, na kterých jste to poznali. Pavel po práci povídá: „Tak já se jdu vysprchovat, kluci. Nešel byste někdo se mnou?“ Opakoval to jako mantru každý den a se samozřejmostí říkal, že se mu kluci „líběj“.“Žertoval“ se sprchou celou chmelovou brigádu, a zda to někdo vzal vážně, netuším. Já to nebyl. Prostě jsem se nemyl. Spočíval jsem na „bidle“ ještě tenkrát úplně lehounký a někdy byl po strhávání štoků docela příjemně unaven. Pavel měl základnu blízko, nebo dokonce hned vedle, to si nepamatuji. Vykládal jsem jako obvykle historky a utkvěl mi moment, kdy P. začal obdivovat mé obnažené nohy. Nebo snad jen lýtka. To je fuk. A nevzpomínám si, že by na mě sáhl. Kluci se smáli, ale nevyskytl se tam ani jediný nácek, který by si na pravdou hýřícího Pavla i jen otevřel hubu.

Když brigáda, kde jsme docela i pili, skončila, začal jsem chodit do školy a skutečně jsme se krapet rozprskli podle oborů, původní kolektiv vymizel. I Pavel mi nějak zmizel z očí. Šel jsem ale okolo Obecního domu a koukám, on tam stojí na dlažbě. Začnu s ním bez okolků konverzovat, avšak uťal mě: „Bacha! Jsi v záběru.“ Byl členem komparzu. Zrovna něco točili. Přivydělával si.

Okouněl jsem tam chvíli, když bylo natáčení přerušeno a Pavel se ke mně otočil. Taky k matce. Odněkud přicházela: hezká ženská. Podívala se na mě a Pavla se zeptala: „To je tvůj kamarád?“

Nemohl jsem si okamžitě nepředstavit, jak ho vychovávala. Co mu říkala. „Ty jsi úplně normální. Chápeš?“ Musela mu to nejspíš po většinu mládí sugerovat, anebo od chvíle, kdy konstatoval, že se cítí „jinak“. Na to řekla moudře: „Nemáš s tím problém; rozumíš? Bav se o tom klidně s každým. Dělej si z věci legraci.“ A Pavel neměl nikoho, kdo by mu sugeroval opak. Nikdy nejspíš neuslyšel: „Za to se musíš stydět! Jinak nejsi chlap.“ Dospíval zdravě, psychicky ho nekřivili a žil plný nadsázky a žertů o vlastní orientaci. Jednal zhruba ve stylu: „Kluci, já jsem teplej. Cha!“ Takového člověka nemůžete nenávidět.

Takového kluka musíte milovat. Těžko říct, s kým dnes žije, ale určitě se neztratil. Je mi jen strašně líto, že se z takhle vychovaných lidí neskládá celá společnost. A neskládá. To, co jsem napsal, je vzpomínka, a ne rada. Nemohu radit, abyste se včas nasměrovali a zařídil jako Pavel. Skutečně záleží také na výchově, rodinném prostředí, a on byl extrém. Ukázka, jak to má být. Jak lze i s „tím“ chodit světem. Nikoho nijak neotravoval, ale mluvil a na nic si nehrál. „Tak kdo, kluci, půjde do té sprchy?“ Říkal to jako frk - a současně věc myslel vážně. Neobdivujeme heterosexuály. Neobdivujeme homosexuály. Obdivujeme vyrovnané.

Dnes už méně korektní moment z Belmondova filmu:

Muž z Acapulca - hoši (youtube.com)

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz