22.10.2020 | Svátek má Sabina


BOTANICKÁ ZAHRADA: Výstava motýlů ČR

2.7.2009

Je dobré znát své spolubydlící (živočichy)


* VÝSTAVA MOTÝLŮ ČR: 3.7. - 2.8.2009, denně 9 - 19 h, Botanická zahrada hl. města Prahy - venkovní expozice Areálu SEVER, fotografie ve štole skleníku Fata Morgana.

Už potřetí zve zahrada v Troji na Výstavu motýlů České republiky. Podle její autorky Evy Smržové "je dobré znát své spolubydlící (spolužijící?)" - to je též dobrá odpověď na otázku, proč Botanické zahradě hl. města Prahy nestačí výstava exotických motýlů (pořádaná bz1každoročně zjara ve skleníku Fata Morgana, návštěvnicky jde o jednu z nejúspěšnějších výstav v BZ - pozn. MU). Navíc právě housenky motýlů "tuzemáků" jsou vyvedeny do nádherných barev (viz. foto housenek - vlevo lišaj svízelový, dole lišaj lipový):

Speciálně vytvořené "motýliště" vyrostlo v Areálu SEVER (nejsnadnější přístup z Bohnic). Najdeme v něm nejen dospělé motýly, ale při troše pozornosti i všechna další vývojový stadia - vajíčka, housenky a kukly. Na jednom místě se díky výstavě důkladně seznámíme s životem motýlů + živnými rostlinami.
* Živé exempláře doplní informační panely, na kterých jsou zobrazena různá stanoviště a motýli na nich žijící, dále vývoj motýla, chráněné a ohrožené druhy.
* Naučná stezka s mnoha dalšími informacemi návštěvníkům umožní úspěšně vyplnit i krátký kvíz, ohodnocený zajímavými cenami.
* Ve vstupní hale skleníku Fata Morgana výstava pokračuje expozicí preparovaných motýlů a ve štole skleníku fotografiemi motýlů zachycených ve volné přírodě.

Motýly ČR bude na výstavě reprezentovat celkem 15 druhů ve 2.000 exemplářích, jmenovitě:

otakárek fenyklový, martináč habrový, lišajové: svízelový + smrtihlav + lipový, bělásek zelný, babočky: bodláková + paví oko + admirál, nebudou chybět zástupci žluťásků.

Možná ne-víte: Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se v Česku vyskytují, nachází v hlavním bz2městě nebo jeho blízkém okolí. A některé druhy, například okáč metlicový nebo modrásek východní, mají v Praze dokonce poslední nadějné populace.

Entomologové to vysvětlují tím, že hlavní město je umístěno na velice pestrém geologickém a geografickém území. Hlavní město má z hlediska výskytu denních motýlů ještě jednu výhodu: nízký zájem zemědělců o obdělávání půdy. Ta je pak jen málo znečištěná pesticidy a jinými chemickými látkami...

Podle mapování motýlů v ČR za poslední století vyhynulo 18 původních druhů (tedy 11 %) denních motýlů, přičemž pouze dva druhy přibyly. Navíc zhruba polovina zbylých druhů je různě ohrožena. Ve srovnání s Evropou jsme na úrovni úplně nejhorších zemí - tedy Belgie, Nizozemí, Lucemburska. Výstava motýlů by ráda představila alespoň kousek toho krásného, co nám ještě zbývá...

Spojení: Výstava motýlů ČR se uskuteční v Areálu SEVER. Abyste nemuseli vážit dlouhou cestu a překovávat velké převýšení od zastávky autobusu 112, doporučujeme jet autobusem 144 ze stanice metra C - Kobylisy do zastávky Na Pazderce, která přímo sousedí s Areálem SEVER.

... a stále probíhá:


* PASTVA V CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍCH BZ: cca do 14. července 2009, Botanická zahrada hl. města Prahy - přírodní areál (volně přístupný).

Ovce a kozy kam oko dohlédne! V těchto dnech končí stádo se spásáním trávy na Salabce, aby se o víkendu přemístilo do Podhoří, kde setrvá do poloviny července.

* SCULPTURA NATURA: 24.6.- 30.9.2009, v přírodním - volně přístupném areálu botanické zahrady .

Zahrada už podruhé poskytuje prostor mladým umělcům. Opět se nejedná o expozici jednoho tématu, ale o složitý samorost. Mladí umělci z Ateliéru Socha II na VŠUP v Praze využívají přednosti a složitost terénu zahrady, nejen figurální tvorbou, ale i abstraktními objekty.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.cz

tisková mluvčí BZHledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.