21.5.2022 | Svátek má Monika


BOTANICKÁ ZAHRADA: Výstava motýlů ČR

2.7.2009

Je dobré znát své spolubydlící (živočichy)


* VÝSTAVA MOTÝLŮ ČR: 3.7. - 2.8.2009, denně 9 - 19 h, Botanická zahrada hl. města Prahy - venkovní expozice Areálu SEVER, fotografie ve štole skleníku Fata Morgana.

Už potřetí zve zahrada v Troji na Výstavu motýlů České republiky. Podle její autorky Evy Smržové "je dobré znát své spolubydlící (spolužijící?)" - to je též dobrá odpověď na otázku, proč Botanické zahradě hl. města Prahy nestačí výstava exotických motýlů (pořádaná bz1každoročně zjara ve skleníku Fata Morgana, návštěvnicky jde o jednu z nejúspěšnějších výstav v BZ - pozn. MU). Navíc právě housenky motýlů "tuzemáků" jsou vyvedeny do nádherných barev (viz. foto housenek - vlevo lišaj svízelový, dole lišaj lipový):

Speciálně vytvořené "motýliště" vyrostlo v Areálu SEVER (nejsnadnější přístup z Bohnic). Najdeme v něm nejen dospělé motýly, ale při troše pozornosti i všechna další vývojový stadia - vajíčka, housenky a kukly. Na jednom místě se díky výstavě důkladně seznámíme s životem motýlů + živnými rostlinami.
* Živé exempláře doplní informační panely, na kterých jsou zobrazena různá stanoviště a motýli na nich žijící, dále vývoj motýla, chráněné a ohrožené druhy.
* Naučná stezka s mnoha dalšími informacemi návštěvníkům umožní úspěšně vyplnit i krátký kvíz, ohodnocený zajímavými cenami.
* Ve vstupní hale skleníku Fata Morgana výstava pokračuje expozicí preparovaných motýlů a ve štole skleníku fotografiemi motýlů zachycených ve volné přírodě.

Motýly ČR bude na výstavě reprezentovat celkem 15 druhů ve 2.000 exemplářích, jmenovitě:

otakárek fenyklový, martináč habrový, lišajové: svízelový + smrtihlav + lipový, bělásek zelný, babočky: bodláková + paví oko + admirál, nebudou chybět zástupci žluťásků.

Možná ne-víte: Podle studie českých entomologů se většina ze 141 druhů denních motýlů, kteří se v Česku vyskytují, nachází v hlavním bz2městě nebo jeho blízkém okolí. A některé druhy, například okáč metlicový nebo modrásek východní, mají v Praze dokonce poslední nadějné populace.

Entomologové to vysvětlují tím, že hlavní město je umístěno na velice pestrém geologickém a geografickém území. Hlavní město má z hlediska výskytu denních motýlů ještě jednu výhodu: nízký zájem zemědělců o obdělávání půdy. Ta je pak jen málo znečištěná pesticidy a jinými chemickými látkami...

Podle mapování motýlů v ČR za poslední století vyhynulo 18 původních druhů (tedy 11 %) denních motýlů, přičemž pouze dva druhy přibyly. Navíc zhruba polovina zbylých druhů je různě ohrožena. Ve srovnání s Evropou jsme na úrovni úplně nejhorších zemí - tedy Belgie, Nizozemí, Lucemburska. Výstava motýlů by ráda představila alespoň kousek toho krásného, co nám ještě zbývá...

Spojení: Výstava motýlů ČR se uskuteční v Areálu SEVER. Abyste nemuseli vážit dlouhou cestu a překovávat velké převýšení od zastávky autobusu 112, doporučujeme jet autobusem 144 ze stanice metra C - Kobylisy do zastávky Na Pazderce, která přímo sousedí s Areálem SEVER.

... a stále probíhá:


* PASTVA V CHRÁNĚNÝCH ÚZEMÍCH BZ: cca do 14. července 2009, Botanická zahrada hl. města Prahy - přírodní areál (volně přístupný).

Ovce a kozy kam oko dohlédne! V těchto dnech končí stádo se spásáním trávy na Salabce, aby se o víkendu přemístilo do Podhoří, kde setrvá do poloviny července.

* SCULPTURA NATURA: 24.6.- 30.9.2009, v přírodním - volně přístupném areálu botanické zahrady .

Zahrada už podruhé poskytuje prostor mladým umělcům. Opět se nejedná o expozici jednoho tématu, ale o složitý samorost. Mladí umělci z Ateliéru Socha II na VŠUP v Praze využívají přednosti a složitost terénu zahrady, nejen figurální tvorbou, ale i abstraktními objekty.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.cz

tisková mluvčí BZKolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....